Lajme

Tesla ndalon prodhimin gjerman pas sulmeve të anijeve në Detin e Kuq


Prodhuesi i makinave elektrike Tesla do të ndalojë pjesën më të madhe të prodhimit në fabrikën e tij pranë Berlinit për dy javë për shkak të vonesave në dërgesat e pjesëve për shkak të sulmeve ndaj anijeve në Detin e Kuq.

Vonesat e transportit në Detin e Kuq, të shkaktuara nga sulmet e militantëve Houthi të mbështetur nga Irani, kanë bërë që Tesla të pezullojë shumicën e prodhimit në fabrikën e saj gjermane nga 29 janari deri më 11 shkurt.

Prodhuesi i makinave, shefi ekzekutiv i të cilit është Elon Musk, ka thënë se pauza mund të çojë në mosndërtimin e rreth 5 mijë deri në 7 mijë makinave.

Ndërprerja në rrugën e rëndësishme të transportit për në Mesdhe, e cila i ka detyruar kompanitë të përdorin rrugën alternative dhe shumë më të gjatë rreth skajit jugor të Afrikës, ka filluar të ndikojë në tregtinë globale, e cila ra 1.3% në dhjetor.

Muajin e kaluar, Tesla u tejkalua nga rivali i saj kinez BYD si prodhuesi më i shitur i makinave elektrike në botë. BYD, që qëndron për Build Your Dreams, është mbështetur nga miliarderi amerikan i investimeve Warren Buffett që nga viti 2008.

Susannah Streeter nga Hargreaves Lansdown ka thënë se pauza e Berlinit ishte “një goditje e re për objektivat e prodhimit të Tesla-s dhe vjen mes konkurrencës së ashpër nga prodhuesit kinezë”.

“Gjigandi i automobilave me bazë në Kinë, Geely, i cili zotëron Volvo dhe Lotus, gjithashtu ka paralajmëruar se do të ketë një vonesë në dërgesat e modeleve të makinave elektrike në Evropë”.

Rruga e Detit të Kuq, e cila u jep anijeve akses në Kanalin e Suezit, përbën rreth 12% të trafikut detar global.

Tensionet u përshkallëzuan të enjten kur SHBA dhe Britania e Madhe nisën sulme ajrore dhe raketore në zonat e kontrolluara nga Houthi të Jemenit me qëllim ndalimin e sulmeve ndaj anijeve që përshkojnë Detin e Kuq.

SHBA ka thënë se kishte nisur sulme në më shumë se 60 objektiva në 16 lokacione militante Houthi të mbështetur nga Irani, duke përfshirë nyjet e komandës dhe kontrollit, depot e municioneve, sistemet e lëshimit, objektet e prodhimit dhe sistemet e radarëve të mbrojtjes ajrore.

​ Përgjigja ushtarake pasoi një sulm me dron dhe raketë Houthi që synonte një flotë luftanijesh amerikane dhe britanike në Detin e Kuq jugor.

Çmimet e naftës u rritën me 2% të premten pas sulmeve të SHBA-ve dhe Britanisë së Madhe, me naftën bruto Brent në pothuajse 79 dollarë për fuçi.

Sulmi shtoi shqetësimet rreth ndikimit të mundshëm që një konflikt më i gjerë në Lindjen e Mesme mund të ketë në furnizimet me naftë nga rajoni.

Një raport i institutit ekonomik gjerman zbuloi se numri i kontejnerëve që udhëtonin çdo ditë nëpër Detin e Kuq ra me 60% nga 500 mijë në nëntor në 200 mijë muajin e kaluar.

Shitësit me pakicë kanë thënë se problemet në Detin e Kuq mund të çojnë në inflacion dhe probleme të disponueshmërisë nëse anijet me kontejnerë vazhdojnë të devijojnë nëpër Afrikë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore