Lajme

Tërmeti 7.4 godet Tajvanin, 7 të vdekur


Një tërmet i fuqishëm goditi brigjet lindore të Tajvanit të mërkurën, duke vrarë të paktën shtatë persona.

Tërmeti me magnitudë 7.4 Rihter shkaktoi shembjen e ndërtesave të shumta në Hualien, qyteti më i afërt me epiqendrën, ku po zhvillohen përpjekjet e shpëtimit.

Lëkundjet më të forta që kanë goditur ishullin në 25 vjet u ndjenë edhe në brendësitë malore të Tajvanit, i cili u trondit nga rrëshqitje të mëdha dheu.

Në kryeqytetin Taipei, pamjet treguan ndërtesa duke u lëkundur fuqishëm.

“Tërmeti është afër tokës dhe është i cekët. Është ndjerë në të gjithë Tajvanin dhe ishujt në det… Është më i forti në 25 vjet,” tha Wu Chien Fu, drejtori i Qendrës së Sizmologjisë në Taipei.

Agjencia Kombëtare e Zjarrfikësve tha se tre kanë vdekur në një shteg përreth Parkut Kombëtar Taroko, i quajtur sipas një gryke të rëndësishme jashtë Hualien.

Më shumë se 50 njerëz janë plagosur, me disa të bllokuar në ndërtesa dhe tunele përreth qytetit, shtoi agjencia.

Gjigandi tajvanez i prodhimit të çipave, TSMC, tha se ka evakuuar disa nga fabrikat e tij në Hsinchu dhe Tajvanin jugor për sigurinë e stafit të tij, por shtoi se sistemet e tij të sigurisë funksionojnë normalisht. TSMC është një prodhues i madh i gjysmëpërçuesve për firmat e teknologjisë duke përfshirë Apple dhe Nvidia.

Më herët, tërmeti shkaktoi paralajmërime për cunami në ishull dhe në vendet fqinje.

Në Taipei, pamjet në mediat lokale tregojnë ndërtesa banimi të shembur dhe njerëz që evakuohen nga shtëpitë dhe shkollat e tyre. Sipas videove të transmetuara nga transmetuesi lokal TVBS, ndikimi i tërmetit ka thyer gjithashtu automjete dhe ka hedhur sende brenda dyqaneve në rrëmujë.

Ndërprerjet e energjisë dhe ndërprerjet e internetit janë raportuar në të gjithë ishullin, sipas grupit të monitorimit të internetit NetBlocks.

Tërmeti i së mërkurës goditi në orën 07:58 me orën lokale në një thellësi prej 15.5 kilometra dhe ka shkaktuar të paktën nëntë pasgoditje me magnitudë 4 ose më të mëdha. Epiqendra e tërmetit ndodhet rreth 18 kilometra në jug të Hualien, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-ve.

Hualien ndodhet në bregun lindor të Tajvanit, në një rajon të gjerë malor. Qytetet në këtë zonë janë pak të populluara. Me rrugët kryesore dhe linjat hekurudhore që lidhin Hualien me pjesën tjetër të Tajvanit tani në rënie, ekipet e shpëtimit ka të ngjarë të duhet të hyjnë në zonë nga ajri.

Në shtator 1999, një tërmet me magnitudë 7.6 goditi Tajvanin, duke vrarë 2 mijë e 400 njerëz dhe duke shkatërruar 5 mijë ndërtesa.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore