Lajme

Teherani pezullon marrëveshjen e bashkëpunimit me Moskën


Mediat ruse kanë njoftuar pezullimin e marrëveshjes së bashkëpunimit të Moskës me Teheranin, një ndalesë për shkak të homologut iranian.

Kjo mund të jetë e përkohshme, por megjithatë ia vlen të regjistrohet sepse përfshin një aleancë të rëndësishme strategjike.

Kremlini dhe ajatollahët veprojnë së bashku në shumë fronte, me shkëmbimin e teknologjisë, furnizimet me armë (përfshirë konfliktin në Ukrainë), veprime diplomatike.

Duke qenë se këto nuk janë asnjëherë regjime transparente, është komplekse të jepen shpjegime shteruese për arsyet.

Dhe çdo version mund të jetë vetëm sipërfaqësor.

Houthi-t imitojnë Rusinë dhe Iranin duke denoncuar “komplote” të mëdha.

Milicët shiitë kanë arrestuar njëmbëdhjetë anëtarë të stafit të Kombeve të Bashkuara në Jemen, njerëz të akuzuar për “aktivitet spiunazhi” në favor të SHBA-Izrael.

Nuk mund të përjashtohet që bastisja të jetë vetëm një pretekst për t’i mbyllur gojën dikujt.

Lëvizja është e njohur për shënjestrimin e kujtdo që guxon të protestojë me një fushatë represive.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore