Shëndet

Të ushqyerit mirë për shëndetin mendor


Ilustrim

Nëse dëshironi të keni fokus më të mirë, të përmirësoni kujtesën tuaj dhe të rrisni performancën mendore, mund të bëni disa hapa për të ushqyer shëndetin tuaj njohës.

Disa zakone të përditshme jo vetëm që mund të kontribuojnë në mprehtësinë tuaj mendore, por gjithashtu mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit tuaj, mbajtjen e trupit tuaj në formë dhe sigurimin e një baze të mirë për të mbështetur mirëqenien tuaj të përgjithshme.

Ndërsa plakeni, aftësitë tuaja njohëse luajnë një rol të rëndësishëm në cilësinë e jetës dhe pavarësinë. Dhe gjëra të tilla si aftësia juaj për të mësuar, aftësia për të marrë vendime, aftësitë gjuhësore dhe kujtesa mund të ndikohen nga më shumë sesa vetëm gjenet tuaja.

Përkulni muskujt tuaj mendorë

Ju mund të habiteni kur mësoni se disa nga gjërat që bëni për argëtim, përfshirë shoqërimin me miqtë tuaj, mund të ndihmojnë në nxitjen e mprehtësisë mendore.

Aktivitetet e kohës së lirë si të luani një lojë me letra ose një instrument muzikor mund të përfshijnë trurin tuaj ndërsa praktikoni përqendrimin. Edhe dëgjimi i muzikës tuaj të preferuar mund të ndihmojë në aktivizimin e kujtesës tuaj të njohjes, sugjeron një studim i vitit 2019.

Për më tepër, të kesh marrëdhënie pozitive me njerëzit, shoqërohet me performancë më të mirë njohëse dhe më pak rënie të kujtesës me kalimin e moshës.

Pra, herën tjetër kur të shijoni kohën me familjen ose miqtë tuaj, dijeni se po kontribuoni edhe në kujdesin për veten për shëndetin tuaj mendor dhe psikologjik.

Ushqimet që duhet të hani për të ushqyer trurin tuaj

Një dietë e ekuilibruar mirë është e rëndësishme për shëndetin tuaj për një sërë arsyesh, duke përfshirë nxitjen e një truri më të mprehtë ndërsa plakeni.

Profesionistët e kujdesit shëndetësor shpesh rekomandojnë dietën mesdhetare për promovimin e shëndetit të trurit. Madje mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes Alzheimer.

Kjo dietë përfshin shumë: perime, frutat, arra, fasule dhe bishtajore, drithërat e plota, vaj ulliri ekstra i virgjër.

Sasi të moderuar të: vezë, peshk, shpendë.

Gjithashtu, kufizoni: sheqer, karbohidratet e rafinuara, mish i përpunuar si dhe ushqime të tjera shumë të përpunuara.

Pavarësisht nëse jeni në punë ose në shkollë ose thjesht bëni jetën tuaj të përditshme, një dietë e shëndetshme e përbërë nga ushqime të plota mund t’ju ​​ndihmojë të mbani trurin tuaj në formë.

Shtesa që duhen marrë parasysh

Shumë njerëz përfshijnë shtesa në rutinën e tyre të përditshme shëndetësore për të marrë vitamina dhe minerale që mund të mungojnë në dietën e tyre.

Vitaminat dhe shtesat e njohura përfshijnë:

Omega-3. Salmoni dhe trofta janë burime të pasura të këtyre acideve yndyrore që mund t’i përfshini në dietën tuaj. Shkencëtarët kanë studiuar omega-3 për rolin e tyre në mbështetjen e kujtesës dhe funksioneve të tjera njohëse.

Vitamina D. Lëkura juaj e bën këtë vitaminë natyrshëm kur është e ekspozuar ndaj diellit. Shkencëtarët kanë studiuar lidhjen e tij të mundshme me një rrezik të reduktuar të demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit me rritjen e moshës së njerëzve.

Vitamina B12. Kjo vitaminë vjen nga produkte të caktuara shtazore. Shkencëtarët e kanë studiuar atë për aftësinë e tij për të ndihmuar në përmirësimin e humorit dhe kujtesës tuaj.

Xhinko biloba. Njerëzit kanë përdorur prej kohësh këtë ilaç tradicional bimor në mjekësinë kineze. Disa e marrin atë si një qasje plotësuese ndaj sëmundjeve të lidhura me kujtesën.

Xhensen. Studiuesit kanë studiuar këtë ilaç bimor për ndikimin e tij pozitiv të mundshëm në funksionet e trurit, si kujtesa.

Nootropikët janë substanca që disa njerëz i marrin për të përmirësuar funksionimin dhe performancën e trurit. Disa janë natyrale, si xhenseni, xhinko dhe kafeina, dhe të tjerat janë sintetike (të bëra nga njeriu).

Nëse jeni të interesuar të merrni suplemente për shëndetin e trurit, sigurohuni që të flisni me një profesionist të kujdesit shëndetësor. Ato mund t’ju ndihmojnë të gjeni opsionet e duhura për ju.

Për të marrë ushqim

Shëndeti fizik dhe njohës shkojnë krah për krah. Me fjalë të tjera, për t’u kujdesur për mendjen tuaj, sigurohuni që të kujdeseni edhe për trupin tuaj.

Shumë zakone të kujdesit për veten, si stërvitja e mirë dhe gjumi i mirë, ndihmojnë në mbështetjen e aftësisë suaj për të kryer procese mendore dhe mund të ndihmojnë në forcimin e shëndetit tuaj aktual njohës.

Ju mund të habiteni kur mësoni se tashmë po ndërmerrni disa nga këto hapa për të qëndruar të mprehtë, dhe të tjerët janë të lehtë për t’u përfshirë në jetën tuaj të përditshme. Pra, pse të mos i provoni?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore