Lajme

Të paktën pesë të vdekur nga shembja e skenës në tubimin në Meksikë


Të paktën pesë persona janë vrarë dhe 50 të tjerë janë plagosur pasi një skenë u shemb në një tubim të fushatës zgjedhore në shtetin verior të Nuevo Leon të Meksikës, ka thënë guvernatori lokal.

Incidenti ndodhi ndërsa kandidati presidencial i qendrës së majtë Jorge Alvarez Maynez po mbante një fjalim në qytetin e San Pedro Garza Garcia, pranë Monterrey-t.

Maynez ishte i padëmtuar nga shembja dhe u pa duke folur me mbështetësit pas incidentit. Disa anëtarë të ekipit të tij ishin lënduar, tha ai.

Shembja u shkaktua nga një shpërthim i papritur i erës, tha Maynez në një postim në X.

Pamjet janë shfaqur me sa duket duke treguar momentin kur struktura e ndriçimit u shemb ndërsa një numër njerëzish ishin në skenë.

Videoja e postuar në mediat sociale tregoi Maynez duke u përshëndetur mbështetësve të tij dhe më pas vraponte për siguri ndërsa një pjesë e strukturës u përmbys.

Guvernatori i shtetit Samuel Garcia u kërkoi banorëve vendas të qëndrojnë brenda për shkak të stuhive dhe erërave të forta në zonë.

“Nëse mundeni, shmangni daljet sepse ka stuhi dhe erëra atipike. Do t’ju mbaj të informuar”, ka shkruar ai në X.

Maynez është kandidati i partisë Lëvizja Qytetare dhe aktualisht është në vendin e tretë në sondazhet kombëtare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore