Lajme

Të paktën 20 të vdekur nga zjarri në një shtëpi për kujdesin ndaj të moshuarve


Të paktën 20 persona kanë humbur jetën pasi një zjarr përfshiu një shtëpi për të moshuarit në qytetin siberian të Kemerovës.

Kështu thanë zyrtarët rusë, të cilët shtuan se gjashtë persona të tjerë u plagosën.

I gjithë kati i fundit i ndërtesës dykatëshe prej druri është djegur nga zjarri gjatë natës.

Raportet e para thonë se mund të jetë shkaktuar aksidentalisht.

Shtëpia private për të moshuarit funksiononte ilegalisht, u cituan zyrtarët të kenë thënë nga agjencia e lajmeve Tass.

Dhjetëra zjarrfikës u vendosën dhe zjarri u shua herët të shtunën.

Guvernatori i rajonit tha se të gjitha objektet e ngjashme tani do të inspektohen.

Zyrtarët lokalë të shërbimit zjarrfikës i thanë Tass se shumë shtëpi të paregjistruara për të moshuarit funksiononin në të gjithë Rusinë.

Si të tilla, ato konsideroheshin pronë private dhe nuk i nënshtroheshin inspektimeve të sigurisë nga zjarri.

Në vitin 2018, 60 njerëz – përfshirë 37 fëmijë – vdiqën në një zjarr në qendër të kohës së lirë në Kemerovë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore