Lajme

Të huajt e liruar kthehen në shtëpi pas amnistisë së të burgosurve në Myanmar


Katër të huaj, të cilët ishin në mesin e mijëra të burgosurve nga ushtria e Myanmar-it pas grushtit të shtetit të shkurtit të vitit 2021, kanë ikur nga vendi pasi u liruan në një amnisti.

Sean Turnell, një ekonomist 58-vjeçar australian i cili punoi si këshilltar për udhëheqësen e zgjedhur Aung San Suu Kyi, mbërriti në Melburn të premten në mëngjes.

Bashkëshortja e tij, Ha Vu, ka postuar në rrjetet sociale një foto të të dyve duke buzëqeshur.

Turnell u arrestua menjëherë pasi gjeneralët morën pushtetin dhe u dënuan së bashku me Aung San Suu Kyi për shkelje të aktit të sekreteve zyrtare në shtator. Një gjykatë ushtarake i dënoi me nga tre vjet secili.

Gjithashtu u kthye në shtëpi gazetari japonez Toru Kubota i cili zbarkoi në Tokio herët në mëngjes të së premtes. 26-vjeçari u arrestua pasi filmoi një tubim kundër grushtit të shtetit në Yangon në korrik dhe u shpall fajtor muajin e kaluar për nxitje të pakënaqësisë kundër ushtrisë.

“Unë u lirova kaq shpejt falë mbështetësve në Japoni, shtypit dhe zyrtarëve qeveritarë që bënë përpjekje për të zgjidhur situatën”, u tha ai gazetarëve në aeroportin Haneda.

Ish-ambasadorja e Mbretërisë së Bashkuar në Myanmar, Vicky Bowman mori një fluturim pasi mbërriti në Bangkok të enjten mbrëma dhe nuk komentoi lirimin e saj. Ajo ishte burgosur me bashkëshortin e saj, artistin e shquar Htein Lin, për shkelje të emigracionit. Ushtria kishte thënë se edhe ai do të lirohej, por gazetarët në aeroplan thanë se ai nuk ishte me Bowman.

I huaji i katërt, shtetasi i Shteteve të Bashkuara të Myanmar-it Kyaw Htay Oo, i tha agjencisë së lajmeve “AFP” se ishte “shumë i lumtur” ndërsa mbërriti në kryeqytetin tajlandez.

Gati 6 mijë të burgosur do të liroheshin të enjten për të shënuar Ditën Kombëtare të Myanmar-it, “duke përfshirë rreth 600 gra”, tha ushtria në një deklaratë që shpalli amnistinë.

Qindra njerëz u mblodhën jashtë burgut Insein të Yangon herët gjatë ditës, pavarësisht shiut, me shpresën se të dashurit e tyre do të ishin mes të liruarve.

Shoqata e Ndihmës për të Burgosurit Politikë, e cila ka ndjekur goditjen e ushtrisë, thotë se rreth 13 mijë njerëz janë arrestuar për arsye politike që nga shkurti i vitit 2021.

“Pas grushtit të shtetit, ai u bashkua në protesta. Jam shumë krenare për të”, tha ajo.

Gjeneralët kanë përdorur forcë brutale për të provuar të fshijnë kundërshtimin ndaj sundimit të tyre, duke vrarë rreth 2 mijë e 300 njerëz, por ata nuk kanë qenë në gjendje të shtypin rezistencën.

Disa qytetarë kanë marrë armët, duke iu bashkuar të ashtuquajturave Forcat e Mbrojtjes së Popullit dhe duke luftuar përkrah organizatave të armatosura etnike që luftojnë për vetëvendosje përgjatë kufijve të vendit.

Tre ish-ministra në qeverinë e Aung San Suu Kyi, duke përfshirë të besuarit e ngushtë Thein Oo dhe avokatin Kyaw Hoe, ishin mes të liruarve të enjten, siç ishte Myo Nyunt, zëdhënësi i partisë së saj Lidhja Kombëtare për Demokraci.

Ushtria ka shpallur një numër amnistish për të burgosurit që nga marrja e pushtetit, por SHBA, e cila ka sanksionuar anëtarët e qeverisë ushtarake, tha se nuk kishte asnjë indikacion që gjeneralët po lironin kontrollin e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore