Muzikë

“Të gënjeja për veten ishte barrë e madhe”, thotë Celine Dion


Vendimi i këngëtares Celine Dion për të ndarë publikisht diagnozën e saj me sindromën e personit të ngurtë ishte ai që rëndoi shumë mbi legjendën e muzikës.

Gjatë një takimi me Hoda Kotb në emisionin Today, Dion foli për përvojën e saj me çrregullimin e rrallë neurologjik, duke pranuar se në fillim heshti për këtë sepse ende po përpiqej të kuptonte se çfarë po ndodhte me të dhe shëndetin e saj.

“Nuk e dinim se çfarë po ndodhte”, tha ajo mes tjerash.

Dion fillimisht filloi të përjetonte simptoma të çrregullimit – i cili shkakton spazma muskulore dobësuese – gjatë turneut të saj botëror “Taking Chances” në vitin 2008.

Ajo nuk do të dilte publike me diagnozën e saj deri në dhjetor të vitit 2022, kur ajo njoftoi në një video në Instagram se po shtynte një numër të koncerteve.

“Nuk mora kohën që duhej”, kujtoi Dion për Kotb, duke vënë në dukje se në kohën kur ajo filloi të vinte re shenjat e hershme të gjendjes së saj, bashkëshorti i saj i ndjerë Rene Angelil po i nënshtrohej trajtimit për kanceri i fytit.

“Edhe burri im po luftonte për jetën e tij”, tha ajo.

“Më duhej të rrisja fëmijët e mi, duhej të fshihesha. Më duhej të përpiqesha të bëhesha hero”, shtoi ajo.

Këngëtarja po përpiqej gjithashtu të përpunonte emocionet e saj rreth gjendjes së saj.

“Duke ndjerë trupin tim duke më lënë mua, duke u mbajtur pas ëndrrave të mia”, tha Dion, duke ndarë disa nga frikërat që i kalonin në kokë në atë kohë.

Përfundimisht, Dion thotë se ndjeu sikur duhej të thoshte të vërtetën.

“Nuk mund ta bëja më këtë”, tha ajo.

“Të gënjeja për veten ishte barrë e madhe. Të gënjej njerëzit që më çuan këtu ku jam sot, nuk mund ta bëja më”, shtoi ajo.

Në një video të mëparshme nga biseda, fituesja pesë herë e çmimit “Grammy” foli për efektin që gjendja kishte në zërin e saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore