Lajme

“Të dorëhiqen ministrat hungarezë”


Në një intervistë të zhvilluar të martën e 27 korrikut, kryebashkiaku i Budapestit, Gergely Karacsony, deklaroi se pas skandalit me produktin Pegasus të kompanisë izraelite NSO Group, të paktën ministri hungarez i drejtësisë duhet të dorëhiqet.

Karacsony shihet si sfiduesi i mundshëm i kryeministrit hungarez, Viktor Orban, në garën elektorale të pranverës së ardhshme.

Më herët, opozita e Hungarisë ka bërë thirrje për dorëheqje të ministrave nga qeveria e ekstremit të djathtë të Orban-it për akuzat që ka zgjedhur gazetarë, pronarë të mediave dhe figura politike të opozitës, si objektiva të mundshëm për spyware Pegasus.

Pretendimet u mbështetën në një numër rastesh me analiza forensike të telefonave, të kryera nga Amnesty International, që tregonte se telefonat ishin infektuar me Pegasus.

Protesta

Të hënën e 26 korrikut, një protestë kundër qeverisë për çështjen Pegasus tërhoqi rreth 1 mijë njerëz.

“Ky skandal tregon se ne nuk mund të flasim më për sundimin e ligjit në Hungari”, tha për agjencisë së lajmeve Associated Press në tubim Anna Donáth, një eurodeputete hungareze me partinë e opozitës Momentum.

Ajo shtoi se kërkesa e protestuesve është dorëheqja e qeverisë.

Ligji hungarez parashikon që, në rastet kur siguria kombëtare është në rrezik, shërbimet e inteligjencës mund të urdhërojnë mbikëqyrje pa urdhra gjyqësorë, vetëm me nënshkrimin e ministrit të Drejtësisë.

Ministri i Drejtësisë, Judit Varga, nuk ka pranuar të komentojë nëse qeveria hungareze ka përdorur Pegasus, por tha se “çdo shtet ka nevojë për mjete të tilla”.

Në një intervistë në fillim të këtij muaji me Le Monde, një partner i projektit Pegasus, Varga së pari tha se ishte “një provokim” kur u pyet nëse do të autorizonte mbikëqyrjen e një gazetari. Më vonë, zyra e saj kërkoi që pyetja dhe përgjigjja të hiqen nga intervista.

Javën e kaluar, zyra e prokurorit të Budapest-it hapi një hetim për mbledhjen e fshehtë dhe të paautorizuar të informacionit. Pak njerëz presin që kjo të sjellë rezultate reale, megjithëse qeveria akuzohet nga figurat e opozitës për injorimin e akuzave.

Opozita

Të hënën, deputetët e opozitës kërkuan një takim urgjent të komitetit të sigurimit kombëtar të parlamentit, por katër deputetët nga partia “Orides Fidesz” nuk u paraqitën, që do të thotë se nuk kishte kuorum.

“Plani i qeverisë nuk është diskutimi i çështjes”, tha Péter Ungar, një deputet i opozitës që ulet në komitet.

Të paktën pesë gazetarë hungarezë u shfaqën në një listë të rrjedhur të rishikuar nga konsorciumi i gazetave Pegasus, i numrave të zgjedhur nga klientët e NSO-së përpara mbikëqyrjes së mundshme, duke përfshirë dy nga media investigative Direkt36, një partner i projektit Pegasus.

Gjithashtu në listë ishte numri i politikanit të opozitës György Gémesi, kryetari i bashkisë së qytetit të Gödöllő-s dhe kreu i një shoqate mbarëkombëtare të kryetarëve.

“Ai ka qenë kryetari i një qyteti të vogël për 30 vjet, dhe për mua është plotësisht e paimagjinueshme që të ketë ndonjë interes të ligjshëm kriminal ose të sigurisë kombëtare në mbikëqyrjen e tij”, tha Karácsony, i cili e njeh mirë Gémesi.

Karácsony, numri i të cilit nuk është në listën e zbuluar, tha se zbulimet rreth mbikëqyrjes së qeverisë nuk ishin aq të habitshme. Në vitin 2019, gjatë fushatës së tij për kryetar bashkie kundër kryetarit të mbështetur nga Fidesz, një audio doli nga Karácsony duke diskutuar luftën mes opozitës.

Ai tha se tani, nëse ka diskutime të ndjeshme, e bën këtë pa telefona ose laptopë në dhomë.

Situata politike në Hungari

Kryetari liberal i Budapest-it është favoriti për të fituar një votim fillestar, që do të mbahet midis një grupi të gjerë të partive të opozitës që duan të paraqesin një kandidat të unitetit në zgjedhjet e pranverës së ardhshme.

Orbán, i cili po kërkon të fitojë një mandat të katërt radhazi, është përplasur me BE-në mbi sundimin e ligjit, korrupsionin dhe një ligj të kohëve të fundit anti-LGBTQ+.

Javën e kaluar, Orbán njoftoi se qeveria do të mbajë një referendum mbi “mbrojtjen e fëmijëve”, duke përfshirë një sërë pyetjesh kryesore rreth edukimit seksual dhe ndryshimit të gjinisë, në atë që shihet si një përpjekje për të mbjellë ndarjen dhe për të mbledhur bazën konservatore të Fidesz-it rreth një “lufte të kulturës” për çështjet LGBT.

Karacsony ndoqi marshimin e “Budapest Pride” të shtunën, në të cilin dhjetëra mijëra njerëz marshuan nëpër kryeqytet dhe flamuri i ylberit po valëvitet për muajin e “Krenarisë” jashtë bashkisë së qytetit të Budapestit.

“Kjo është një përpjekje shumë e dëshpëruar për të larguar vëmendjen nga dobësitë e tyre”, tha Karacsony gjatë fushatës së fundit, duke shtuar se opsioni më i mirë do të ishte bojkoti i këtij referendumi “qesharak”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore