Lajme

Të bojkotosh Rusinë, në një OKB që po humb besueshmërinë – Intervistë e Albanian Post me aktivisten Colombe Cahen-Salvador


Të kesh drejtimin e një organi ndër më madhorët për sigurinë dhe paqen në botë, duke shkaktuar pasigurinë më të madhe brenda Evropës, prej Luftës së Dytë Botërore.

Nuk është utopi, por realitet dhe këtë, po e bën Rusia në shekullin e XXI-të, një vit pasi ka filluar fushatën më të egër ushtarake në Ukrainë, me një agresion në shkallë të plotë, i padëgjuar prej shpërbërjes përfundimtare të Bashkimit Sovjetik me perestrojkën e Mikhail Gorbachev.

Kohët kanë ndryshuar, kanë përparuar, por mendësia e Kremlinit është kthyer pas në kohë, ku “trofeu” është një president i akuzuar për krime lufte, mbi të cilin rëndon një urdhër ndërkombëtar arresti nga Gjykata Ndërkombëtare Penale, Vladimir Putin.

Moska e ka me të vërtetë Presidencën e radhës të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe në 30 ditët e prillit, mundet ta shfrytëzojë këtë piedestal në shumë mënyra…nëse dikush nuk e ndalon.

Këtë qëllim madhor e ka posaçërisht aktivistja politike dhe e të drejtave të njeriut, Colombe Cahen-Salvador, përmes një fushate të emërtuar “UN Boycott Russia”.

©Dima Malenko

Qëllimi i saj është i prerë: Duhen shtatë vende nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit, për ta kthyer në nul Presidencën ruse të prillit.

Në një intervistë për Albanian Post, ajo ka folur mbi rrethanat e deritanishme të peticionit, angazhimin e anëtarëve të Këshillit, si edhe pritshmëritë që ka nga delegacioni shqiptar në OKB.

Prej një viti e tre muajsh, edhe Tirana zyrtare është pjesë e KS-së dhe mund të luajë rol domethënës në këtë nismë.

Mirëpo, strukturalisht, kritikat nuk mungojnë as për organin e lartë në OKB, as për vetë organizatën, e cila sipas Cahen-Salvador, e ka humbur besueshmërinë.

Intervista e plotë me Colombe Cahen-Salvador

Ju keni ndërmarrë së fundmi një nismë të quajtur “Bojkoto Rusinë në OKB”. A ka fituar mbështetje deri më tani dhe cilat nga vendet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së i janë përgjigjur pozitivisht thirrjes?

Ne filluam fushatën tonë për të bojkotuar Presidencën ruse të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më pak se një javë më parë, me qëllim që t’i shtyjmë vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të bllokojnë punën e këtij organi gjatë gjithë presidencës ruse. Nëse 7 nga 15 shtete anëtare të Këshillit të Sigurimit i bashkohen bojkotit, Rusia nuk do të jetë në gjendje të miratojë asgjë.

Për këtë qëllim, ne kemi filluar një peticion dhe do t’u dërgojmë me email vendeve anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së çdo ditë listën e emrave që u kërkojnë atyre të bojkotojnë. Ne kemi filluar një fushatë në mediat sociale duke u kërkuar njerëzve të bëjnë një foto me një shenjë “OKB Bojkoto Rusinë” dhe të etiketojnë përfaqësuesit e tyre. Ne po organizojmë gjithashtu protesta në të gjithë botën duke u bërë thirrje qeverive të qëndrojnë në anën e duhur të historisë.

Shtetet anëtare të Këshillit të Sigurimit deri më tani e kanë injoruar thirrjen tonë për bojkot dhe nuk janë përgjigjur. Kjo është arsyeja pse ne po përgatisim më shumë protesta, do t’i dërgojmë email çdo ditë dhe do të organizojmë aksione në të gjithë botën gjatë gjithë muajit prill.

Sipas këndvështrimit tuaj, si mund ta përdorte Rusia këtë muaj të presidencës në KS dhe si do të ndikonte ai në punën e organit më të fuqishëm në OKB?

Shpresojmë që vendet do ta bojkotojnë atë dhe Rusia nuk do të jetë në gjendje ta përdorë për asgjë mashtrimin e saj të presidencës. Tashmë filloi të flitej për një “rend të ri botëror” dhe më keq. Duket sikur Rusia dëshiron ta përdorë këtë muaj për të vazhduar propagandën e saj të tmerrshme rreth pushtimit ukrainas.

Për më tepër, imazhet e Rusisë që udhëheq Këshillin e Sigurimit të OKB-së do të luanin në narrativën e Putinit. Megjithatë, ne kemi fuqinë të sigurojmë që kombet demokratike të marrin një qëndrim dhe një fotografi e një dhome boshe të Këshillit të Sigurimit mund të jetë dëshmia jonë për historinë.

A mund të jetë kundër efektiv nëse bllokohet puna e KD për një muaj?

Dyshoj se mund të ndodhë shumë për paqen dhe sigurinë, ndërkohë që Rusia drejton trupin. A nuk do të mendonit se mundësimi për të vazhduar do të dëmtonte përgjithmonë besueshmërinë e OKB-së dhe të Këshillit të Sigurimit? Nëse punët si zakonisht do të vazhdojnë, do të ketë dëme të mëdha: ai që i shkaktohet reputacionit dhe legjitimitetit të institucionit që supozohet të ruajë paqen, por që drejtohet nga vendi më luftënxitës nga të gjithë.

Keni pasur kontakte me delegacionin shqiptar në OKB për shkakun, pasi Shqipëria është një nga 15 anëtarët e Këshillit? Nëse po, cili ka qenë reagimi i tyre ndaj kauzës?

Shqipëria ka potencialin për të udhëhequr vendet demokratike në qëndrimin me Ukrainën, kundër luftës dhe për demokracinë e lirinë. Megjithatë, ne nuk kemi dëgjuar përgjigje nga delegacioni, pavarësisht se i kemi dërguar email dhe i kemi kontaktuar disa herë përmes mediave sociale. Ne e gjejmë mungesën e njohjes dhe veprimit tepër zhgënjyese, pasi Shqipëria në të kaluarën i është kundërvënë Rusisë – për shembull, duke mbështetur pezullimin e saj nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut. Ne me të vërtetë shpresojmë që Shqipëria të shtojë zërin e saj në përpjekjet tona, në vend që të bjerë në anën e gabuar të historisë.

A ka marrë vrull dhe mbështetje peticioni nga njerëzit?

Absolutisht – edhe para fillimit zyrtar të sotëm, fushata jonë është bërë virale në platformat e mediave sociale, duke marrë qindra mijëra shikime dhe mbështetjen e Ambasadorit të Ukrainës në OKB, ndër të tjera. Përveç kësaj, mediat nga i gjithë planeti kanë arritur të mbulojnë këtë pjesë të rëndësishme të punës, duke treguar se presioni publik po rritet rreth kësaj teme.

Si e shihni rolin e Shqipërisë – një vend i vogël në një organ kaq të rëndësishëm ndërkombëtar – në Këshill, nga ajo që keni ndjekur në vitin e parë të mandatit? A është ajo që mund të kishit pritur fillimisht?

Në kontekstin e krizës ukrainase, Shqipëria me siguri ka tentuar të godasë mbi peshën e saj dhe ne e vlerësojmë vendin për këtë. Në fakt, një ditë pas fillimit të pushtimit, Shqipëria bashkëhartoi me Shtetet e Bashkuara një rezolutë për t’i dhënë fund fillimit të luftës, mbi të cilën pa u çudituri, Rusia vuri veton.

Kjo tregon se Shqipëria ka potencialin të ndikojë shumë në ndryshim kur bëhet fjalë për Ukrainën. Shpresojmë që vendi të qëndrojë në anën e duhur të historisë dhe të bojkotojë Këshillin e Sigurimit këtë muaj!

A mendoni se ka ardhur koha për një rinovim total të KS dhe OKB-së, duke pasur parasysh faktin se gjithmonë përballemi me një bllok të vetos gjatë votimit dhe gjithashtu shumë herë, presidenca shkon në vende që kanë probleme elementare me njerëzit. të drejtat. Nëse po, si do të ishte e mundur sipas jush, kur përballemi me Rusinë dhe Kinën, dy vende me të drejtën e vetos?

Pas Luftës së Dytë Botërore, vendet e kuptuan nevojën për t’u bashkuar për paqen dhe sigurinë dhe krijuan Kombet e Bashkuara. Që atëherë, organi ka arritur shumë, por edhe është dënuar nga vetë struktura e tij, duke përfshirë edhe atë të Këshillit të Sigurimit në të cilin disa janë anëtarë të përhershëm, me të drejtë vetoje. Ky model i vjetruar jo vetëm që është i padrejtë dhe vendos pushtetin e panevojshëm në duart e disa vendeve, por është dëshmuar gjithashtu se është tepër kundër produktiv, me çështjet kyçe ku vihen vazhdimisht veto. Kjo sigurisht nuk është çështja e vetme me OKB-në: vetëm mendoni për mungesën e pjesëmarrjes demokratike nga qytetarët, ose mungesën e llogaridhënies për vendet autoritare.

Në të kaluarën, lëkundjet e mëdha – si luftërat apo ndryshimet gjeopolitike si rënia e BRSS – kanë qenë motori i ndryshimit në organizatat ndërkombëtare: shpresojmë se këtë herë ne do të jemi në gjendje ta reformojmë – ose shkatërrojmë dhe rindërtojmë – këtë organizatë rrënjësisht pa pasur nevojë për një konflikt global. Pa demokraci të vërtetë globale, OKB-ja do të jetë gjithmonë viktimë e lojërave të pushtetit mes superfuqive.

Në shumë raporte nga vendet ku OKB operon me projekte, del se pjesa më e madhe e fondeve shkojnë për administratën. Një përqindje shumë më e ulët shkon në realitet për vetë projektet dhe zhvillimin. A mendoni se kjo është gjithashtu diçka që duhet rishikuar, qoftë edhe vetëm moralisht, nga një organizatë si OKB-ja?

Kombet e Bashkuara po humbasin besueshmërinë për shkak të mungesës së transparencës dhe llogaridhënies nga njerëzit, për njerëzit. Ajo që na duhet është një reformë demokratike, ku qytetarët e botës të zgjedhin përfaqësuesit e tyre dhe të marrin pjesë në këtë organ, duke zgjedhur kështu se ku shkon buxheti i OKB-së dhe kujt.

Nëse dëshironi të nënshkruani peticionin, klikoni këtu!

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore