Muzikë

Taylor Swift thyen rekordin e Elvis Presley-t për të qëndruarit më shumë javë në “Billboard 200”


Këngëtarja, Taylor Swift ka thyer rekordin e gjatë të Elvis Presley-t për shumicën e javëve të kaluara në top tabelën e albumeve Billboard 200 nga një artist solo.

Ajo vendosi një rekord të ri prej 68 javësh gjithsej, pasi “1989 (Versioni Taylor)” zbarkoi në krye të tabelës për herë të pestë në javën e fundit të përcjelljes së plotë të vitit 2023.

Edhe pse Swift vendosi një rekord të ri për një individ, pikën përfundimtare të lartë mes të gjithë artistëve e mbajnë ende “Beatles”, albumet e të cilëve kanë kaluar 132 javë në krye të Billboard 200.

67 javët e Presley tani e vendosin atë në vendin e dytë në mesin e solo artistë regjistrimi dhe vendi i tretë në mesin e të gjitha akteve.

“1989 (Taylor’s Version)” regjistroi 98 mijë njësi ekuivalente me albumin për javën që përfundoi më 28 dhjetor, e cila ishte afërsisht gjysmë brenda dhe gjysmë jashtë sezonit të blerjes së pikut të pushimeve, duke shënuar një rënie prej 28 për qind nga java paraprake për Luminate , dhe siç raportohet nga Billboard.

Nga ato 98 mijë njësi për javën, 61 mijë ishin në shitje të albumeve të plota, të rritura nga një rritje e minutës së fundit të blerjeve të dhuratave të Krishtlindjeve.

Pas Taylor, në pozitën e dytë u ngjit albumi i Krishtlindjeve i Michael Buble i vitit 2011, pasuar nga “Pink Friday” i Nicki Minaj që rezervoi një vend në pozitën numër 3.

Përndryshe, Taylor është shpallur personi i vitit nga revista prestigjioze TIME.

Taylor Swift është personi i vitit nga TIME

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore