Sport

Taylor Swift mund të bëhet problem për Lyonin


Taylor Swift

Ylli botëror i popit, Taylor Swift, mund t’i shkaktojë futbollistëve të Lyon-it një dhimbje koke të madhe në fund të sezonit pas fillimit të tyre katastrofik të fushatës.

Shtatë herë kampionët francezë, të cilët kanë në radhët e tyre ish-yjet e Premier League, Alexandre Lacazette dhe Dejan Lovren, kanë fituar vetëm një nga 13 ndeshjet e tyre fillestare të ligës dhe aktualisht janë në fund të tabelës në divizionin më të lartë të Francës.

Pasi u ndanë me Laurent Blanc në shtator, ata shkarkuan ish-fituesin e Kupës së Botës Fabio Grosso javën e kaluar dhe tani janë në kërkim të trajnerit të tyre të tretë të sezonit pasi vendosën Pierre Sage në detyrë të përkohshme.

Ata janë në rrezik real për t’u zbritur këtë sezon dhe detyra e tyre për të qëndruar lart mund të bëhet edhe më e vështirë nga Swift.

Kjo për faktin se 33-vjeçarja ka koncerte të shitura në stadiumin “Groupama” të Lyon-it të dielën, 2 qershor dhe të hënën, 3 qershor, që përkon me ndeshjen e dytë të play-off-it të rënies/promovimit në Ligue 1, e cila luhet gjithmonë në shtëpi nga skuadra e Ligue 1.

Play off-i i rënies/promovimit luhet ndërmjet skuadrës së vendit të 16-të në Ligue 1 dhe fituesit të play-off-it të promovimit të Ligue 2.

Lyon-it do t’i duhej të ngjitej dy vende në tabelë për të shkuar në vendin e 16-të, por ekziston një mundësi reale që kjo të ndodhë. Drejtuesit e klubit kishin planifikuar koncertet për të rritur të ardhurat duke mos pritur që ekipi i tyre të përfshihej në një betejë për rënie.

Megjithatë, ky bast mund të dështojë në fund të sezonit.

Rënia nga kategoria do të ishte një rënie e madhe nga prestigji për Lyon-in pasi ata ishin në gjysmëfinalet e Champions League vetëm tre vjet më parë, duke mposhtur Manchester City-n në rrugën e tyre për në katërshen e fundit.

Me koncertet e Swift të mbyllura, Lyon mund të mbetet në kërkim të një vendi alternativ për të luajtur ndeshjen e tyre në shtëpi në play-off-in e rënies nëse përfundojnë në vendin e 16-të.

Kjo do t’u hiqte avantazhin e shtëpisë së tyre në një pikë vendimtare të sezonit nëse ata luftojnë për të qëndruar në Ligue 1 verën e ardhshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore