Muzikë

Taylor Swift mund të bëhet faktor edhe më i madh pas publikimit të albumit të ri “The Tortured Poets Department”


Ka djersë në ballin tënd. Po fillon të ndjesh sesi se zemra jote po rrah pak më shpejt. Akrobacitë që ndjeni në stomak po bien aq sa t’ju bëjnë pak të mërzitur. Ju lëkundeni pak në gjunjë ndërsa ankthi, stresi dhe pritshmëria përhapen në çdo gjymtyrë të trupit tuaj.

Jo, nuk po sëmuresh; ju keni ethet e publikimit të albumit të ri të Taylor Swift. Dhe nuk jeni vetëm, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Fansat e Taylor dinë ndjenjën sepse e kanë përjetuar përvojën më parë dhe janë gati ta bëjnë sërish me publikimin e albumit të 11-të në studio të Swift, “The Tortured Poets Department”, që do të dalë të premten e 19 prillit.

Çfarë është ndryshe këtë herë: Swift – artistja e thyerjes së rekordeve, fytyra e re e transmetimeve të NFL-së dhe makina e turneut që ktheu sytë e qeverisë te Ticketmaster – nuk ka shumë për të vërtetuar.

“Ky është ndoshta albumi më i pritur që kam parë ndonjëherë në karrierën time”, tha për CNN në një intervistë të fundit Tom Poleman, shefi i programimit dhe presidenti i iHeartRadio.

“Nuk është vetëm një ngjarje muzikore, është një ngjarje e kulturës pop për të cilën mendoj se të gjithë në Amerikë do të flasin dhe do ta festojnë së bashku”, shtoi Poleman.

“The Tortured Poets Department”, do të jetë albumi më i ri i Swift pas publikimit të “Midnights” në vitin 2022 dhe publikimit të “1989 (Taylor’s Version”) në vitin 2023.

Të dy këto albume thyen aq shumë rekorde transmetimi, shitjesh dhe listash, saqë faktet dihen përmendesh nga publiku dhe kolegët e saj – në skemën më të madhe të suksesit të saj, statistikat dhe termi ‘thyerja e rekordeve’ pothuajse fillojnë të humbasin kuptimin.

Imagjinoni që të jeni kaq të suksesshëm sa suksesi juaj është disi i mërzitshëm!

Është e vështirë të imagjinohet se si mund të maten arritjet e Swift në këtë moment.

Një ekzekutiv i madh i një kompanie diskografike me gati dy dekada përvojë, i cili kërkoi të mbeste anonim, që të mund të fliste sinqerisht, tha se për një artiste si Swift, arritja e “pikave të mëdha komerciale” është po aq e rëndësishme sa biseda dhe përfshirja e fansave.

“Është si në filma, është si James Cameron që kujdeset për cilësinë, kujdeset për besueshmërinë, por gjithashtu kujdeset për suksesin komercial”, tha ai.

“The Tortured Poets Department”, vjen gjatë një momenti të paprecedentë suksesi për Swift-in që është rezultat i rrethanave të qëllimshme dhe aksidentale.

Performanca e albumit do të përgjigjet nëse ka ndonjë tavan për arritjet e Swift-it, ose do të provojë se për një artiste të kalibrit të saj, ekziston një gjë e tillë si fluturimi aq lart sa nuk mund ta shihni fundin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore