Muzikë

Taylor Swift me interpretim të veçantë në Brazil, pas vdekjes së fanses në koncertin e saj


Këngëtarja, Taylor Swift u kthye në skenë në Brazil të dielën e 20 nëntorit, pasi shtyu koncertin e saj të së shtunës pas vdekjes së një fansi mes temperaturave në rritje.

Ylli i hitit “Cruel Summer” me sa duket e pranoi mirë vdekjen e pjesëmarrëses së koncertit Ana Clara Benevides, teksa ra shi në Estadio Nilton Santos në Rio de Janeiro.

Ndërsa Swift nuk e përmendi drejtpërdrejt Benevides gjatë performancës së saj, fansat spekuluan se përfshirja e këngës së saj “Bigger Than the Whole Sky” ishte në kujtim të studentes së kolegjit.

“Mirupafshim, mirupafshim, mirupafshim – ti ishe më i madh se i gjithë qielli”, këndoi Swift ndërsa luante në piano.

Momenti emocional i yllit të popit gjatë koncertit me shi erdhi pasi Benevides pësoi arrest kardiak në koncertin e së premtes.

Sipas gazetës braziliane Folha de S.Paulo (nëpërmjet Hindustan Times), Benevides “i ra të fikët” pak para se të fillonte koncerti dhe u “ringjall në stadium për rreth 40 minuta”.

Studentja e kolegjit të psikologjisë pësoi arrest kardiak për herë të dytë rrugës për në spital dhe u shpall e vdekur pak më vonë.

“Kam humbur vajzën time të vetme, një vajzë të lumtur dhe inteligjente. Ajo ishte gati të diplomohej për psikologji në prillin e ardhshëm, duke kursyer para”, tha babai i vajzës.

“Nuk kam fjalë për të shprehur dhimbjen time. Ajo u largua nga shtëpia për të përmbushur një ëndërr dhe u kthye e vdekur”, shtoi ai.

Swift, lëshoi gjithashtu një deklaratë duke adresuar vdekjen e Benevides.

“Nuk mund ta besoj që po i shkruaj këto fjalë, por me zemër të copëtuar them se humbëm një fans më herët sonte para shfaqjes sime”, shkroi ajo përmes një storie të          Instagramit.

“Unë as nuk mund t’ju them se sa e shkatërruar jam nga kjo”, shtoi ajo.

Pas vdekjes së Benevides, pjesëmarrësit e koncertit folën për kushtet e rrezikshme në koncertin e fitueses së “Grammy”, mes valës së të nxehtit në Brazil.

Një amerikan në shfaqje vuri në dukje se ai pa një vajzë tjetër të fikët para tij.

Në një moment, Swift ndaloi grupin e saj për të ndihmuar fansat – të cilët po këndonin “ujë” – në mes të turmës.

“Është shumë nxehtë, kështu që nëse dikush thotë se ka nevojë për ujë kur është kaq nxehtë, ata vërtet kanë nevojë për të”, tha ajo në një video të postuar në Twitter.

Edhe vetë krijuesja e hitit “Anti-Hero” u pa në një video duke gulçuar për ajër mes vapës së madhe.

Më pak se 24 orë më vonë, Swift vendosi të hiqte prizën dhe të shtynte shfaqjen e së shtunës për të hënën pasi tifozët ishin rreshtuar jashtë stadiumit.

“Po e shkruaj këtë nga dhoma ime e zhveshjes në stadium. Është marrë vendimi që të shtyhet spektakli për shkak të temperaturave ekstreme në Rio”, ka shkruar ajo.

“Siguria dhe mirëqenia e fansave të mi, artistëve të tjerë dhe ekuipazhit duhet të jetë gjithmonë e para”, përfundoi ajo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore