Vende

Tavel off Path e quan Shqipërinë ‘arratisjen perfekte’ për këtë verë


Ndonjëherë xhevahiret e fshehura të Evropës duken shumë të mira për të qenë të vërteta dhe ky është rasti për një arratisje të vogël në plazhet që quhen “Maldivet e Evropës”.

Është e lehtë të ndjekësh turmën dhe të nisesh drejt qyteteve ikonike të Evropës si Parisi, Barcelona dhe Londra, por ka shumë më tepër për të parë.

Shumë udhëtarë qëndrojnë më afër shtëpisë kur kërkojnë diell dhe rërë, kjo është arsyeja pse Meksika është jashtëzakonisht popullore tani.

Por, Evropa në përgjithësi është një nga destinacionet më të mira të plazhit në planet, me vende si Greqia, Spanja, Portugalia, madje edhe Shqipëria.

Kjo e fundit ka qenë në një trajektore në rritje me udhëtarët vitet e fundit për një sërë arsyesh, por një prej tyre është bregdeti i tyre fenomenal.

Qyteti bregdetar i mrekullueshëm i Shqipërisë, Ksamili, është një nga arratisjet më të mira të plazhit në vend dhe basti juaj më i mirë për një pushim veror të lirë në parajsë.

Deti Jon shumë i nënvlerësuar

Shqipëria mund të jetë një nga vendet më të modës në Evropë, por ajo ende po fluturon nën radar për shumë njerëz, pasi nuk është bërë mjaft e zakonshme.

Kur imagjinojmë Evropën, pamjet e Kullës Eifel, rrugëve simpatike me kalldrëm dhe kafeneve në trotuar priren të shkëlqejnë para syve tanë, asnjëra prej të cilave nuk lidhet shumë mirë me Shqipërinë, të paktën në shikim të parë.

Sipas të gjitha gjasave, ndalesa juaj e parë do të ishte kryeqyteti i Tiranës, që le të themi që nuk është Londër, Paris apo ndonjë qytet tjetër me famë botërore.

Kjo nuk do të thotë se nuk ka gjëra për të bërë këtu.

Plus, sfondi i bukur i maleve piktoreske jeshile i jep qytetit joshjen e tij unike.

Vija bregdetare e Shqipërisë është e lehtë për t’u anashkaluar nëse hyrja juaj në vend nuk përputhet me pritjet.

Durrësi është plazhi më i afërt me Tiranën që bën një udhëtim të lehtë ditor, por nuk është në të njëjtin nivel me ‘Maldivet e Evropës’.

Thënë kështu, udhëtarët që nuk janë të vetëdijshëm për perlat e vërteta të Shqipërisë duhet të bëjnë një udhëtim pak më tej me makinë ose autobus për më të mirën nga më të mirat.

Ksamili

Shqipëria është ngritur në lartësi të reja vitet e fundit, por shumë përfitojnë nga kostoja e ulët e jetesës dhe hyrja e lehtë për nomadët digjitalë.

Vendi duhet të ketë më shumë famë për plazhet e tij, por duke pasur parasysh se si grupi i qyteteve të bukura të çmendura të plazhit nuk janë ngulitur askund pranë aeroporteve kryesore, nuk është e vështirë të kuptosh pse një parajse si Ksamili i mungon ende njohja familjare.

Por ndoshta keni dëgjuar për ishullin grek të Korfuzit, për referencë.

Ksamili shtrihet përballë brigjeve lindore të Korfuzit duke ndarë të njëjtat ujëra blu mahnitëse me një nga sekretet e çmuara të Shqipërisë.

Ashtu si Maldivet në shumë mënyra, por e para është madhësia e saj, me rreth 10 mijë banorë, si një fshat i çuditshëm bregdetar.

Tjetra është se nuk është më e lehta për t’u arritur, por ia vlen udhëtimi për të pushuar në një nga sekretet më të ruajtura të Evropës, i mbushur me ujëra blu të botës tjetër, rërë të bardhë, mot të përsosur dhe një atmosferë të përgjithshme të qetë.

Ndryshe nga shumë destinacione të njohura të plazhit, Ksamili është i paprishur dhe është e drejtë të thuhet se do të keni aq hapësirë për bërryla sa ju nevojitet për të kaluar ditë të lumtura në plazhe me diell dhe të pacenuar.

Një arratisje verore e përballueshme në parajsë

Nomadët digjitalë nuk janë i vetmi lloj i udhëtarëve që kërkojnë të kursejnë shpenzimet në udhëtimet e tyre; kjo vlen për të gjithë.

Dhe kush nuk do të dëshironte të përdorte pasaportën e tij dhe të arratisej në plazhe parajse vërtet të përballueshme?

Ksamili mund të jetë i vogël dhe nuk ka shumëllojshmëri në opsionet e akomodimit, por me siguri do të gjeni një vend të rehatshëm për t’u çlodhur pasi ka pak vende më të mira për ta bërë këtë.

Airbnbs dhe butique hotelet janë zgjedhjet tuaja kryesore, pa asnjë markë gjithëpërfshirëse në horizont.

Gjatë muajve të verës, udhëtarët mund të presin tarifa të natës nga 60 dollarë deri në 200 dollarë në varësi të nivelit të klasës dhe vendndodhjes.

Këto çmime janë të padëgjuara për atë që po merrni në këmbim, pasi vendbanimet shumë të ngjashme në rajon mund t’ju kushtojnë qindra, apo edhe mijëra, më shumë se Ksamili.

Boutique hotelet dhe bujtinat, si Hoteli Bledi pranë plazhit mund të kushtojnë deri në 64 dollarë, ndërsa hotelet buzë detit si Hotel Denoel janë në 200 dollarë.

Hotelet nuk janë aspekti i vetëm i përballueshëm për të vizituar Ksamilin.

Ushqimi, vera dhe atraksionet historike të rajonit janë gjithashtu super të lira, me hyrje falas për disa të zgjedhur, si Kalaja e Lëkurësit, një kështjellë mesjetare.

Shijojeni Ksamilin para se të zbulohet sekreti, pasi çmimet me siguri do të rriten kur kjo të ndodhë.

Marrë nga Travel off Path, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore