Lajme

“Takimi Kurti-Vuçiç, hap tejet i rëndësishëm”


Zëdhënësi BE-së, Peter Stano

Hap tejet të rëndësishëm e ka quajtur zëdhënësi BE-së, Peter Stano, takimin e Nivelit të Lartë në Bruksel mes Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Takimin e caktuar më 18 gusht mes Kurtit dhe Vuçiç, Stano e përkufizoi si “takim për të diskutuar mënyrat e përmirësimit të dialogut”.

“[Kurti dhe Vuçiç] po takohen për të diskutuar mënyrat për të përmirësuar dialogun dhe për të parandaluar situatat e së kaluarës”, ka thënë Peter Stano.

“Qëllimi i takimit në ardhje në Bruksel është arritja e progresit në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, sepse është diçka tepër e domosdoshme në nivelit më të lartë”, tha ai në konferencë për media.

Takimi mes dy liderëve është konfirmuar nga zëdhënësi i BE-së të enjten.

Ky takim në Bruksel vjen në kontekstin e situatës së re të tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë në lidhje me dy vendimet e reja të qeverisë kosovare.

Qeveria e Kosovës mori vendim që të ndalojë targat e paligjshme të lëshuara nga MPB-ja serbe si dhe të vendos reciprocitet në lidhje me dokumentet e udhëtimit me Serbinë.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore