Shqipëria

Takimi i radhës për Open Balkan, Rama konfirmon pjesëmarrjen në Beograd


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të marrë pjesë në takimin e radhës të “Open Balkan”, punimet e të cilit do të zgjasin përgjatë të mërkurës dhe të enjtes së parë të nëntorit.

Lajmin e ka konfirmuar zyra e shtypit e Kryeministrisë, për Albanian Post, e cila tha se “deri më tani nuk ka asnjë ndryshim plani”.

Kurse nga ana e Maqedonisë së Veriut, tashmë me dorëheqjen e ish-kryeministrit Zorean Zaev, pritet të marrë pjesë një përfaqësues nga qeveria maqedonase.

Kurse presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka publikuar ditën e djeshme një fotografi me kryeministrin Rama, ku që të dy po marrin pjesë në Samitin e Liderëve për Ndryshimet Klimatike në Glasgow.

“Mbështetje të fuqishme për Open Balkans. A duhet ta mbajmë apo ta shtyjmë takimin në Beograd, për shkak të ngjarjeve në Shkup?”, shkroi Vuçiç në Instagram.

Marrëveshjet e Open Balkan

Më herët, më 29 korrik të 2021, tre liderët u takuan në Shkup të Maqedonisë së Veriut, ku e cilësuan nismën e tyre si Open Balkan (Ballkani i Hapur).

Ata firmosën disa marrëveshje.

Marrëveshja e parë dhe më e rëndësishme është ajo e tregtisë së lirë midis tre vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Në vitin 2023 do të hyjë në fuqi kalimi tërësisht i lirë i qytetarëve dhe mallrave midis Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Korsi të shpejta” do të quhen pikat e dedikuara doganores, për të lejuar lëvizjen e lirë midis tre shteteve.

Pritet që janari i vitit 2023 të faktojë marrëveshjen dhe të lejojë lëvizjen e lirë.

Marrëveshja e dytë është ajo në kuadër të “agjendës së gjelbër”.

Në të përfshihet mbrojtja dhe shpëtimi nga katastrofat natyrore për Ballkanin Perëndimor.

Kjo agjendë synon njëkohësisht njehsimin me atë evropiane.

Memorandumi i përket lirisë së punës në tre vendet.

Për shkak se Serbia dhe Maqedonia e Veriut ende nuk e kanë përshtatur legjislacionin me atë të Shqipërisë, pritet që ky memorandum të kthehet në marrëveshje, pasi dy vendet e tjera ta kenë përafruar ligjin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore