Lajme

Takimi i klerikëve afganë përfundon me heshtje për edukimin e vajzave


Zëdhënësit e talebanëve në një konferencë shtypi mbi takimin e pleqve në Kabul javën e kaluar. ©: EPA

Një tubim i mijëra klerikëve dhe pleqve afganë ka përfunduar me një thirrje për njohje ndërkombëtare, por heshtje ndaj ndalimit të vendit për arsimin e mesëm për vajzat.

Gati një vit që nga triumfi i tyre i papritur ushtarak në të gjithë Afganistanin, asnjë vend i vetëm nuk i ka njohur zyrtarisht talebanët si qeveri legjitime.

Diplomatët thonë se ndalimi i arsimimit të vajzave është një nga arsyet kryesore që talebanët janë ende të dëbuar ndërkombëtarisht. Ajo është e neveritshme nga shumë në radhët e lëvizjes, të cilët duan që vajzat e tyre të arsimohen.

Mësimet u vendosën të rifillonin në mars, deri në një përmbysje të minutës së fundit, me sa duket me urdhër të linjave të ashpra pranë udhëheqësit suprem të lëvizjes, Mullah Haibatullah Akhundzada.

Grupi – tërësisht meshkuj – i udhëheqësve fetarë dhe të komunitetit kaloi tre ditë duke diskutuar të ardhmen e vendit, kryesisht të bashkuar nën sundimin taleban pas dekadash lufte civile.

Kishte shpresë se ata mund të ofronin stimuj politik ose mbulesë për udhëheqjen talebane për të ndryshuar kursin e ndalimit. Por vetëm dy nga më shumë se 4 mijë e 500 pjesëmarrëse kërkuan rihapjen e shkollave të mesme për vajza, njoftoi kanali televiziv “Tolo” i Afganistanit.

Dhe në komunikatën e tyre përfundimtare, klerikët i referuan vetëm nevojës për “edukim fetar dhe modern” dhe për të respektuar “të drejtat e grave“. Ai nuk sqaroi nëse këto të drejta përfshijnë shkollimin.

“Është e vështirë të emocionohesh shumë për referencat e paqarta për arsimin dhe të drejtat e grave në fund të takimit të madh të talebanëve, kur talebanët më parë bënë një premtim shumë të qartë për të rihapur të gjitha shkollat ​​vetëm për të thyer atë premtim”, tha Heather Barr, bashkëpunëtore për të drejtat e grave. drejtor në Human Rights Watch.

“Donatorët, diplomatët dhe OKB-ja duhet të veprojnë sikur ky ndalim ka të ngjarë të jetë i përhershëm. Është kohë e humbur që komuniteti ndërkombëtar t’i përgjigjet aparteidit të tyre gjinor në mënyra më të prekshme sesa deklaratat e shqetësimit të thellë”.

Akhundzada mbërriti në Kabul nga baza e tij në qytetin jugor të Kandahar-it për t’iu drejtuar tubimit. Ishte udhëtimi i tij i parë i njohur në kryeqytet që kur luftëtarët talebanë e pushtuan gushtin e kaluar.

Ai i dënoi kërkesat e huaja ndaj qeverisë, ndërsa shefja e të drejtave të OKB-së, Michelle Bachelet, bëri thirrje për t’i dhënë fund “shtypjes sistematike” të grave në vend.

Gratë janë të bllokuara nga puna në shumicën e sektorëve jashtë shëndetësisë dhe arsimit, kërkojnë një kujdestar mashkull për udhëtime në distanca të gjata dhe janë urdhëruar të mbulojnë fytyrat e tyre në publik.

Takimi ishte i mbyllur për mediat, por në një regjistrim audio i Akhundzada-s, një lider i vijës së ashpër, djali i të cilit ishte një kamikaz, paralajmëroi komunitetin ndërkombëtar kundër ndërhyrjes në Afganistan.

“Falë Zotit, ne jemi tani një vend i pavarur. Të huajt nuk duhet të na japin urdhrat e tyre, është sistemi ynë dhe ne kemi vendimet tona”, tha ai, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve “Bakhtar”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore