Lajme

Tajvani paralajmëron se ushtria e Kinës mund të bëjë “hyrje të papritur”


Tajvani duhet të jetë në gatishmëri këtë vit për një “hyrje të papritur” të ushtrisë kineze në zonat afër territorit të tij ndërsa tensionet rriten përgjatë ngushticës së Tajvanit, paralajmëroi ministri i tij i Mbrojtjes.

Kina ka rritur aktivitetet e saj ushtarake rreth Tajvanit vitet e fundit, duke përfshirë inkursione pothuajse ditore të forcave ajrore në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të ishullit.

Megjithatë, Tajvani nuk ka raportuar asnjë incident të forcave kineze që hyjnë në zonën e tij të afërt, 44.4 kilometra nga bregu i tij. Por ajo ka rrëzuar një dron civil që hyri në hapësirën e saj ajrore pranë një ishulli në brigjet kineze vitin e kaluar.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të ligjvënësve në parlament, Ministri i Mbrojtjes Chiu Kuo-cheng tha të hënën se Ushtria Çlirimtare Popullore Kineze (PLA) mund të gjejë justifikime për të hyrë në zona afër hapësirës territoriale ajrore dhe detare të Tajvanit, ndërsa ishulli vetëqeverisës rrit shkëmbimet e tij ushtarake me Shtetet e Bashkuara, për inatin e Pekinit.

PLA mund të bëjë një “hyrje të papritur” në zonën e afërt të Tajvanit dhe të afrohet me territorin e tij, të cilin ishulli e përcakton si 22 km nga bregu i tij, tha ai.

“Unë posaçërisht i bëj këto komente këtë vit, që do të thotë se ata po bëjnë përgatitje të tilla”, tha Chiu.

Në përgjigje, zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning tha në një konferencë ditore se Pekini “do të marrë masa të forta për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin e tij territorial”.

Tajvani ka thënë se do të ushtrojë të drejtën e tij për vetëmbrojtje dhe kundërsulm nëse forcat e armatosura kineze hyjnë në territorin e tij.

Vitin e kaluar, Kina organizoi stërvitje të paprecedentë ushtarake rreth Tajvanit si reagim ndaj një vizite në ishull nga kryetarja e atëhershme e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Chiu tha se Kina po kërkonte “të krijonte telashe nën një pretekst të caktuar”, i cili mund të përfshijë vizita në ishull të bëra nga zyrtarë të lartë të qeverisë së huaj ose kontakte të shpeshta ushtarake të Tajvanit me vende të tjera.

I pyetur nga një ligjvënës nëse SHBA po planifikonte të ruante disa nga pajisjet e saj ushtarake në Tajvan, Chiu tha se diskutime të tilla ishin në vazhdim, por nuk pranoi të shtjellonte.

SHBA është furnizuesi më i rëndësishëm ndërkombëtar i armëve i Tajvanit dhe rritja e mbështetjes amerikane për ishullin demokratik ka shtuar tensionin në marrëdhëniet tashmë të tensionuara SHBA-Kinë.

Chiu tha se PLA dërgon çdo ditë rreth 10 avionë ose anije në zonat afër Tajvanit. Disa kalojnë vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, e cila tradicionalisht ka shërbyer si një tampon jozyrtar, tha ai.

Chiu tha që që kur Kina braktisi një marrëveshje të heshtur për lëvizjet ushtarake në ngushticë, Tajvani ka bërë përgatitjet për të “gjuajtur të shtënën e parë” nëse entitetet kineze, duke përfshirë dronët ose balonat, hyjnë në hapësirën e tij territoriale.

Kina pretendon Tajvanin e vetëqeverisur si të sajin dhe nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për ta vënë atë nën kontrollin kinez nëse është e nevojshme. Tajvani kundërshton me forcë pretendimet e Kinës për sovranitet dhe thotë se vetëm njerëzit e saj mund të vendosin për të ardhmen e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore