Lajme

Syriza e Greqisë ka lider të ri: Një ish-bankier


Një lëvizje gati e pamundur.

Një parti e themeluar si një platformë anti-bankare, partia kryesore e opozitës greke Syriza zgjodhi ish-tregtarin e “Goldman Sachs”, Stefanos Kasselakis, si udhëheqësin e saj.

“Unë kurrë nuk do t’ju tradhtoj”, u tha Kasselakis mbështetësve të cilët e pritën si ylli i rock-ut jashtë selisë së partisë së tij.

Me 75 për qind të votave të numëruara të dielën mbrëma, Kasselakis kryesoi rivalen e tij Effie Achtsioglou me 56.69 për qind ndaj 43.31 për qind.

Votimi i Syrizës erdhi pasi partia e krahut të majtë pësoi dy humbje dërrmuese zgjedhore, duke bërë që Alexis Tsipras të jepte dorëheqjen pas 15 vitesh në krye të saj.

I sapoardhuri Kasselakis u shfaq praktikisht nga askund kur shpalli kandidaturën e tij në fund të gushtit dhe arriti të kalojë përpara ish-ministres së Punës Achtsioglou, gruaja e parë që konkurroi për postin dhe deri atëherë favoritja për të fituar lidershipin.

Kasselakis është i martuar me amerikanin Tyler McBeth.

Biznesmeni 35-vjeçar, i cili është quajtur “djaloshi i artë” për shkak të së kaluarës së tij bankare investuese në “Goldman Sachs”, ishte me bazë në SHBA deri në këtë pranverë.

Gjatë zgjedhjeve kombëtare greke në qershor, Kasselakis kandidoi si kandidat i emigrantëve në fletën e votimit të Syrizës, ku pak e vunë re dhe oferta e tij dështoi.

Më pas më pak se një muaj më parë, në fund të gushtit, ai bëri bujë duke njoftuar se do të kandidonte për të udhëhequr Syrizën përmes një videoje që u bë virale.

“Unë quhem Stefanos dhe kam diçka për t’ju thënë”, tha ai, duke u paraqitur si personi që mund të mundte kryeministrin e krahut të djathtë Kyriakos Mitsotakis.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore