Lajme

Sunak tha ‘thjesht lërini njerëzit të vdesin’, zbulon hetimi për COVID-19


Kryeministri britanik, Rishi Sunak, u citua të thoshte se Qeveria duhet “thjesht t’i lërë njerëzit të vdesin” gjatë pandemisë COVID-19, në vend që të imponojë një bllokim të dytë kombëtar, një hetim se si Britania e trajtoi krizën pandemike zbuloi.

Patrick Vallance, i cili ishte këshilltari kryesor shkencor i Qeverisë gjatë COVID, bëri një shënim në ditarin e tij më 25 tetor 2020, në lidhje me një takim që përfshinte kryeministrin e atëhershëm, Boris Johnson dhe Sunak, i cili ishte ministër i Financave.

Regjistrimi i ditarit i treguar në hetim reflektoi se si Dominic Cummings, këshilltari më i lartë i Johnson gjatë pandemisë, i kishte transmetuar Vallance atë që ai tha se kishte dëgjuar në takim.

Vallance citoi Cummings në ditarin e tij të thoshte: “Rishi mendon se thjesht lërini njerëzit të vdesin dhe kjo është në rregull. E gjithë kjo ndihet si një mungesë e plotë lidershipi”.

Një zëdhënës i Sunak tha se kryeministri do të përcaktojë qëndrimin e tij kur të japë dëshmi në hetim “në vend që t’i përgjigjet secilit pjesë-pjesë”.

Hetimi po shqyrton përgjigjen e qeverisë ndaj pandemisë së koronavirusit që mbylli pjesë të mëdha të ekonomisë dhe vrau më shumë se 220 mijë njerëz në Britani. Ai do të zgjasë deri në verën e vitit 2026.

Zyrtarë të lartë të qeverisë kanë thënë vazhdimisht se qeveria ishte e papërgatitur për pandeminë dhe një kulturë “toksike” dhe “macho” pengoi përgjigjen ndaj krizës shëndetësore.

Rreziku për Sunak është se provat në hetim dëmtojnë përpjekjen e tij për ta paraqitur veten si një ndryshim në udhëheqjen kaotike të Johnson, edhe pse ai ishte një nga ministrat më të vjetër në atë qeveri.

Provat e mëparshme kanë treguar se ai ishte quajtur “Dr. Death” nga një këshilltar shkencor i qeverisë për politikën e tij “Hani jashtë për të ndihmuar” në verën e vitit 2020, e cila subvenciononte vaktet në bare dhe restorante, por u kritikua nga ekspertët e shëndetësisë për përhapjen e virusit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore