Lajme

Sunak: Nëse fitoj zgjedhjet, shërbim ushtarak për të gjithë 18-vjeçarët në Britani


Të gjithë 18-vjeçarët në Britani do të duhet të kryejnë një vit shërbim të detyrueshëm ushtarak ose civil, nëse Partia Konservatore në pushtet fiton zgjedhjet kombëtare të 4 korrikut.

Kështu e nisi Rishi Sunak fushatën e tij elektorale, me atë që është premtimi i tij i parë i guximshëm në këto gjashtë javë.

Për kryeministrin konservator, bota është më e rrezikshme dhe ne duhet të jemi gati për çdo gjë.

Prandaj, sipas propozimit të tij, të gjithë të sapo-rriturit në Mbretërinë e Bashkuar do të duhet të shërbejnë në Ushtrinë ose Marinën britanike – në zhargon quhet “Shërbimi Kombëtar” – për një fundjavë në muaj dhe për një periudhë të përgjithshme kohore (ndoshta një vit).

Në këtë rast, 18-vjeçarët do të caktohen në programet e “rezistencës civile”: domethënë, nuk kanë të bëjnë me stërvitjen rezerviste, ushtarake apo luftarake, por megjithatë të mësojnë bazat se si të sillen në rast lufte.

Përndryshe, ata mund t’i përkushtohen shërbimit civil ose një periudhe vullnetare në shoqata ose shëndet publik.

Njoftimi i Sunak është befasues sepse vetëm pak ditë më parë Andrew Murrison, nënsekretari britanik i Mbrojtjes, deklaroi në Parlament se “Shërbimi Kombëtar” nuk ishte “absolutisht në planet e qeverisë konservatore”.

Sepse është e ndërlikuar, jofunksionale dhe mbi të gjitha kundërproduktive, pasi do të largonte vëmendjen dhe burimet nga ushtria britanike.

Por çfarë do të ndodhte me të rinjtë që refuzuan të përkuleshin para “Shërbimit Kombëtar”?

Jemi në fushën e hipotezave, sepse në radhë të parë partia konservatore duhet të fitojë zgjedhjet dhe më pas të miratojë një ligj të këtij lloji.

Në çdo rast, sekretari aktual i Brendshëm, konservatori James Cleverly, deklaroi për BBC se “18-vjeçarët që vendosin të mos kryejnë Shërbimin Kombëtar nuk do të shkojnë në burg”.

“Dhe unë mund t’ju siguroj për këtë”.

Por atëherë cili është qëllimi i një dispozite të tillë?

Sigurisht, për arsye propagandistike.

Konservatorët kanë nevojë për njoftime me ndikim në përpjekje për të mbyllur hendekun prej më shumë se 20 pikësh ndaj laburistëve në sondazhe.

Në këtë rast të vetëm, përpjekja e konservatorëve është të shfaqet si partia “përgjegjëse”, “e ashpër” dhe “realiste”, krahasuar me laburistët, të cilët, nga këndvështrimi konservator, janë partia e ideologjisë “të zgjuar”, d.m.th., tepër e ndjeshme ndaj kërkesat e pakicave dhe të drejtat.

Laburistët e kanë cilësuar këtë propozim konservator si “ende më shumë dëshmi të kaosit të 14 viteve të qeverisë konservatore”.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore