Lajme

Sulmi rus me bombë në Kharkiv vrau të paktën 3 persona dhe plagosi 52


Të paktën tre persona u vranë në një sulm rus me bomba në qytetin e dytë të Ukrainës, Kharkiv, të shtunën pasdite, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Të paktën 52 persona të tjerë u plagosën në sulm, tha kryetari i bashkisë së Kharkiv, Ihor Terekhov. Katër bomba ajrore u lëshuan kundër qytetit, duke dëmtuar ndërtesat e banimit, dyqanet dhe stacionet e transportit publik, tha guvernatori rajonal i Kharkiv, Oleh Syniehubov. Ai tha se katër nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë.

“Ky terror rus me bomba ajrore të drejtuara duhet dhe mund të ndalet. Nevojiten vendime të guximshme nga partnerët tanë në mënyrë që të mund të shkatërrojmë terroristët rusë dhe avionët luftarakë rusë aty ku janë”, shkroi Zelensky në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Zelensky tha muajin e kaluar se Ukrainës ende i duhen urgjentisht të paktën shtatë sisteme të tjera raketore Patriot për të shmangur sulmet ruse kundër rrjetit të energjisë dhe zonave civile, si dhe objektivave ushtarake, me bomba shkatërruese rrëshqitëse që shkaktojnë shkatërrim të gjerë.

Rusia kishte vazhduar gjithashtu të synonte infrastrukturën energjetike të Ukrainës me një breshëri të re raketash dhe dronësh gjatë natës, thanë zyrtarët në Kiev. Sulmet dëmtuan objektet energjetike në juglindje dhe perëndim dhe plagosën të paktën dy punëtorë.

Ukraina po lufton me një valë të re të ndërprerjeve të energjisë elektrike, pasi sulmet e pamëshirshme ruse ndaj infrastrukturës energjetike që filluan tre muaj më parë, hoqën gjysmën e kapacitetit të vendit për prodhimin e energjisë. Mbrojtja ajrore e Ukrainës kapi 12 nga 16 raketat dhe të 13 dronët e lëshuar nga Rusia, tha forcat ajrore.

Operatori shtetëror i rrjetit të energjisë Ukrenergo tha se sulmet dëmtuan pajisjet në objektet në Zaporizhzhia juglindore dhe në rajonin perëndimor të Lviv. Dy punëtorë të energjisë u plagosën në Zaporizhzhia kur një zjarr shpërtheu në një objekt energjetik, sipas guvernatorit rajonal Ivan Fedorov.

Me asnjë ndryshim të madh të raportuar përgjatë vijës së frontit prej 1 mijë kilometra, ku një shtytje e fundit nga forcat e Kremlinit në Ukrainën lindore dhe veri-lindore bëri vetëm përfitime në rritje, të dyja palët kanë synuar infrastrukturën, duke kërkuar të frenojnë aftësinë e njëri-tjetrit për të luftoni në një luftë që tani është në vitin e saj të tretë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore