Lajme

Sulmi ndaj depos së naftës në Belgorod: Vijon puna për shuarjen e zjarrit


Deri më tani, zjarri që u shkaktua nga një sulm ajror në depon e naftës në Belgorod-in rus – jo shumë larg kufirit me Ukrainën – ende nuk është shuar.

Zjarrfikësit po punojnë ende për të shuar zjarrin. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës as nuk do të konfirmojë dhe as mohojë se qëndron pas sulmit.

Belgorod ndodhet përtej kufirit nga qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, Kharkiv.

Pamjet e verifikuara të kamerave të sigurisë nga depoja tregojnë dy helikopterë që fluturojnë ulët duke lëshuar raketa, të ndjekur nga shpërthime të mëdha.

Kremlini tha se sulmi nuk krijoi “kushte të rehatshme” për bisedimet e paqes, pasi goditja u shkaktua sipas tyre nga një sulm ajror nga dy helikopterë ukrainas.

Kompania ruse raportoi fillimisht se depot e karburantit në Belgorod dhe rajonet fqinje kanë rezerva karburanti për 15 ose më shumë ditë.

Ishte guvernatori rajonal Vyacheslav Gladkov, i cili akuzoi fillimisht ushtrinë ukrainase për shkatërrimin e depove të naftës në Belgorod.

Sipas tij, sulmi ajror u krye “nga dy helikopterë të Forcave të Armatosura të Ukrainës, të cilët hynë në territorin e Rusisë në një lartësi të ulët”.

Ai gjithashtu shtoi se nuk ka asnjë kërcënim për popullatën.

Guvernatori i Belgorod-it Vyacheslav Gladkov
Përgjegjësi

Forcat e Armatosura të Ukrainës nuk kanë komentuar ende shpërthimin e depos në Rusi.

Edhe pse më herët ata paralajmëruan se autoritetet ruse mund të përdorin provokime në territorin e tyre për të fajësuar Ukrainën.

Pra, nuk mund të përjashtohet mundësia që Forcat e Armatosura të Ukrainës të jenë përfshirë vërtet në shpërthimet e Belgorod-it.

Vetë rusët, në komentet në rrjetet sociale, ishin të ndarë në mendime për atë që ka ndodhur realisht.

Disa besojnë se depoja në fakt u shkatërrua nga helikopterët ukrainas.

Dhe për këtë arsye, ata janë të hutuar se si helikopterët e Forcave të Armatosura të Ukrainës mund të fluturojnë përtej kufirit.

Qytetarë rusë të tjerë besojnë se ky provokim u organizua nga Kremlin-i për të fajësuar Ukrainën dhe për të vazhduar luftën.

Dëshmitë

Gazetari ukrainas Yuriy Butusov beson se dy helikopterë luftarakë ukrainas Mi-24 kanë punuar në depon e naftës në Belgorod.

Ai shtoi gjithashtu se mbrojtja ajrore ruse rezultoi se nuk ishte në gjendje të vinte re as helikopterët, të cilët u kthyen me sukses në bazë pasi përfunduan misionin e tyre.

Konfirmimi zyrtar i fjalëve të Butusov-it nuk është marrë ende.

Ekziston një mundësi tjetër që helikopterët rusë të kenë shkatërruar gabimisht fermën e tankeve, duke ngatërruar Belgorodin rus me Belgorod-Dnestrovsky ukrainas.

Gabime të tilla nga ana e ushtrisë ruse tashmë janë vërejtur, për shembull, kur një dron rus u rrëzua në Kroaci.

Zëdhënësi i Putin-it, Dmitry Peskov deklaroi se kreu i Kremlin-it ishte informuar tashmë për shpërthimin në Belgorod.

Peskov është i sigurt se ajo që ndodhi “sigurisht nuk është diçka që mund të perceptohet si krijimi i kushteve komode për vazhdimin e negociatave”.

Ndërsa ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba deklaroi se “as nuk mund të konfirmonte ose mohonte” përfshirjen e supozuar të Ukrainës në sulmin ndaj depos ruse në Belgorod.

“Unë as nuk mund ta konfirmoj dhe as ta hedh poshtë pretendimin se Ukraina ishte e përfshirë në këtë thjesht sepse nuk zotëroj të gjithë informacionin ushtarak”, tha kryediplomati ukrainas.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes nuk pranoi të komentojë drejtpërdrejt mbi akuzat ruse se forcat e saj goditën një depo karburanti në Belgorod.

Autoritetet vendase u shprehën se po kryenin një operacion mbrojtës dhe nuk mund të mbanin përgjegjësi për “çdo katastrofë në territorin rus”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore