Lajme

Sulme vdekjeprurëse në sinagogat dhe kishat e Dagestanit


Sulmet ndaj oficerëve të Policisë, kishave dhe sinagogave në republikën e Kaukazit të Veriut të Rusisë, Dagestan, kanë lënë të vdekur shumë njerëz.

Persona të armatosur shënjestruan qytetet Derbent dhe Makhachkala në festën ortodokse të Rrëshajëve.

Të vdekurit përfshijnë të paktën 15 oficerë policie, një prift dhe një roje sigurie. Gjashtë nga sulmuesit kanë vdekur dhe policia po kërkon të tjerë.

Sulmuesit nuk janë identifikuar, por Dagestani në të kaluarën ka qenë skenë e sulmeve islamike.

Dy kisha dhe dy sinagoga u shënjestruan në sulmet e së dielës. Një prift i Kishës Ortodokse u vra në Makhachkala, qyteti më i madh i Dagestanit.

Shifra e 15 policëve të vrarë është dhënë nga lideri republikan i Dagestanit, Sergei Melikov.

Pamjet e postuara në mediat sociale tregojnë njerëz të veshur me rroba të errëta duke qëlluar drejt makinave të policisë, përpara se një autokolonë e automjeteve të shërbimit të urgjencës të mbërrijë në vendngjarje.

Në Derbent – shtëpia e një komuniteti të lashtë hebre – persona të armatosur sulmuan një sinagogë dhe një kishë, të cilave më pas iu vu zjarri.

Një kanal jozyrtar në aplikacionin e mesazheve Telegram, Mash, tha se persona të armatosur u barrikaduan në një ndërtesë në Derbent.

Një automjet policie është sulmuar në fshatin Sergokal. Policia arrestoi Magomed Omarov, kreun e distriktit Sergokalinsky pranë Makhachkala, pas raportimeve se dy nga djemtë e tij ishin midis atyre që kryen sulmet e së dielës.

Dagestani, një nga pjesët më të varfra të Rusisë, është një republikë me shumicë myslimane.

Midis 2007 dhe 2017, një organizatë xhihadiste e quajtur Emiratet e Kaukazit, dhe më vonë Emirati Islamik i Kaukazit, organizuan sulme në Dagestan dhe republikat fqinje ruse të Çeçenisë, Ingushetisë dhe Kabardino-Balkaria.

Pas sulmit në ndërtesën e bashkisë së qytetit Crocus pranë Moskës në mars, autoritetet drejtuan gishtin e fajit nga Ukraina dhe Perëndimi, edhe pse grupi i Shtetit Islamik e pretendoi atë.

Në atë kohë, presidenti Vladimir Putin kishte këmbëngulur se “Rusia nuk mund të jetë objektiv i sulmeve terroriste nga fundamentalistët islamikë”, sepse ajo “demonstron një shembull unik të harmonisë ndërfetare dhe unitetit ndërfetar dhe ndëretnik”.

E megjithatë tre muaj më parë, shërbimi i sigurisë së brendshme të Rusisë, FSB, raportoi se kishte penguar një komplot të IS për të sulmuar një sinagogë në Moskë.

Që nga pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë, rusët janë shtyrë të besojnë se kundërshtarët e tyre kryesorë janë Ukraina dhe “Perëndimi kolektiv”. Ky është një mesazh që autoritetet ruse hezitojnë ta ndryshojnë, për të shmangur ndezjen e dyshimeve publike në lidhje me narrativën zyrtare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore