Sport

Suarez tregon se ku do të transferohet pas Kupës së Botës


Lëvizja e mundshme e Luis Suarez në MLS është diskutuar në disa raste. Ish-lojtari i FC Barcelona donte t’i jepte fund kohës së tij në Evropë dhe u kthye në vendlindjen e tij pasi u largua nga Atletico Madrid.

Por një nga mundësitë që ishin në tavolinë, ishte transferimi në Shtetet e Bashkuara.

Në moshën 35-vjeçare, ritmi konkurrues me të cilin ishte mësuar në Evropë ka marrë fund për të dhe fiziku i tij nuk është më i përshtatshëm. Por ai do të donte të provonte MLS para se të pensionohej.

Pasi shënoi 8 gola në 16 ndeshje për Nacional de Montevideo, një ekip brazilian u interesua për shërbimet e tij. Ky ishte Gremio i Porto Alegre, i cili u përpoq me të gjitha mënyrat për të bindur uruguaianin të luante për ekipin e tyre, por presidenti rrëfeu se cilat ishin planet reale të Suarez-it.

“Ne bëmë një propozim, i cili tashmë u refuzua. Suarez e falënderoi sepse ishte një ofertë serioze, por plani i tij është të luajë në MLS. Propozimi ynë ishte mbi ato që ai ka nga MLS, por ai ka një projekt jetësor”, tha Alberto Guerra, përfaqësues i institucionit.

Me këto fjalë, është e qartë se Luis Suarez do të përfundojë duke luajtur për një ekip të Major League Soccer në vitin 2023.

Skuadra të tilla si Los Angeles Galaxy, Los Angeles FC dhe Inter Miami u përmendën tashmë disa muaj më parë, dhe duket qartë se një nga këto tre skuadra do të ketë fatin ta shijojë atë.

Suarez tashmë e ka vendosur të ardhmen e tij, por tani koka e tij është plotësisht e fokusuar në Kupën e Botës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore