Lajme

Stuhia Freddy vret 100 persona në Malavi dhe Mozambik


Mozambiku dhe Malawi kanë numëruar koston e stuhisë Freddy, e cila goditi Afrikën Jugore për herë të dytë në një muaj gjatë fundjavës, duke lënë një gjurmë shkatërrimi dhe duke vrarë të paktën 100 njerëz.

Freddy është një nga stuhitë më të forta të regjistruara ndonjëherë në hemisferën jugore dhe mund të jetë cikloni tropikal më jetëgjatë, sipas Organizatës Botërore Meteorologjike.

Ai goditi qendrën e Mozambikut të shtunën, duke prishur çatitë e ndërtesave dhe duke sjellë përmbytje të përhapura rreth portit të Quelimane, përpara se të lëvizte në brendësi drejt Malawi-së me shira të rrëmbyeshëm që shkaktuan rrëshqitje dheu.

Policia në Malawi tha se dhjetëra njerëz vdiqën në zonat përreth qytetit jugor të Blantyre, ku shirat e dendur shkaktuan përmbytje.

Ai tha se ekipet e shpëtimit po kërkonin njerëz në Chilobwe dhe Ndirande, dy nga qytetet e prekura më keq në Blantyre, ku binte ende shi të hënën dhe shumë banorë ishin pa energji elektrike.

Të paktën katër persona vdiqën në Mozambik, thanë autoritetet, ndërsa një vlerësim i dëmeve ishte në proces.

Shkalla e plotë e dëmeve dhe humbjeve të jetëve në veçanti në Mozambik nuk është ende e qartë, pasi furnizimi me energji elektrike dhe sinjalet telefonike u ndërprenë në disa pjesë të zonës së prekur.

Mozambiku ka parë më shumë se një vit reshje shiu në katër javët e fundit, duke shkaktuar shqetësimin se lumenjtë mund të shpërthejnë brigjet e tyre dhe të shkaktojnë përmbytje në shkallë të gjerë.

Malawi ka qenë duke luftuar me shpërthimin më vdekjeprurës të kolerës në historinë e tij dhe agjencitë e OKB-së kanë paralajmëruar se situata mund të përkeqësohet për shkak të shirave të dendur të shkaktuar nga Freddy.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës po i bën stuhitë tropikale më të forta, pasi oqeanet thithin nxehtësinë nga emetimet e gazrave serrë dhe kur uji i ngrohtë i detit avullohet, energjia e nxehtësisë transferohet në atmosferë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore