Lajme

Stuhia e fortë godet Bangladeshin dhe brigjet e Myanmarit


Një ciklon i fuqishëm po godet brigjet e Bangladeshit dhe Myanmarit pasi u intensifikua në ekuivalentin e një stuhie të kategorisë pesë.

Cikloni Moka po sjell shi të dendur dhe erëra me shpejtësi deri në 195 km/h, të cilat mund të shohin përmbytje të rrezikshme në tokën përreth Gjirit të Bengalit.

Ekziston frika se mund të godasë kampin më të madh të refugjatëve në botë, Cox’s Bazar, ku jetojnë afro 1 milion njerëz.

Parashikuesit paralajmëruan se cikloni Moka mund të jetë stuhia më e fuqishme e parë në Bangladesh në gati dy dekada.

Rreth 500 mijë njerëz janë evakuuar në zona më të sigurta.

Shumë strehimore të ngritura në shkolla dhe manastire në Cox’s Bazar tani thuhet se janë plot dhe të mbipopulluara. Policia në zonë kaloi pjesën më të madhe të së shtunës duke paralajmëruar njerëzit që të mbulohen dhe të shmangin zonën e plazhit. Qeveria lëshoi gjithashtu një paralajmërim zyrtar për rrëshqitje dheu lidhur me një parashikim të parashikuar të reshjeve për të dielën.

Një kullë telekomunikacioni në qytetin Sittwe, në Myanmar, u rrëzua nga erërat e forta ndërsa cikloni po afrohej. Videot e shpërndara në mediat sociale gjithashtu treguan çatitë që hidheshin në erë nga shtëpitë dhe tabelat që fluturonin nga ndërtesat në Yangon mes shiut të vrullshëm. Edhe në Bangladesh filluan të fryjnë erëra të forta, të shoqëruara me shira të dendur.

Dr MM Malik, një meteorolog në qendrën qeveritare të paralajmërimit të stuhisë në Dhaka, i tha BBC-së se cikloni nuk ka goditur ende vijën bregdetare dhe pritet ta bëjë këtë në orën 15:00. Ai tha se diametri i tij është 520 km, që do të thotë se do të duhet pak kohë për të kaluar.

Në përgatitje, aeroportet e afërta u mbyllën, peshkatarët u urdhëruan të pezullonin punën e tyre dhe u ngritën 1 mijë e 500 strehimore pasi njerëzit nga zonat e cenueshme u zhvendosën në vende më të sigurta.

Cikloni Moka parashikohej të sillte një përmbytje shiu, i cili mund të shkaktojë rrëshqitje dheu – një rrezik serioz për ata që banojnë në kampet e kodrave, ku rrëshqitjet e dheut janë një fenomen i rregullt.

Shqetësime të veçanta janë shprehur për shumë refugjatë Rohingya që jetojnë në shtëpi të improvizuara në kampet e Cox’s Bazaar dhe njerëzit në bregun perëndimor të Myanmarit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore