Shëndet

Studimi tregon se aborti me ilaçe është po aq i sigurt dhe efektiv sa procesi dhe vizita në klinikë


Hulumtimet kanë gjetur prej kohësh se aborti me ilaçe është i sigurt dhe efektiv, por një studim i ri tregon se kjo është e vërtetë edhe kur pacienti e merr ilaçin përmes një takimi me tele-shëndetin.

Aborti me ilaçe, i njohur gjithashtu si aborti mjekësor, është metoda me të cilën dikush përfundon shtatzëninë duke përdorur pilula dhe jo një procedurë kirurgjikale – është forma më e zakonshme e abortit në Shtetet e Bashkuara.

Gjithashtu është vënë nën kritika kohët e fundit.

Vitin e kaluar, një gjykatës i Teksasit pezulloi miratimin nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së për ‘mifepristone’, një nga barnat e përdorura në praktikën në Shtetet e Bashkuara.

Ilaçi është ende i disponueshëm ndërsa vendimi është në shqyrtim nga Gjykata e Lartë e SHBA, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Ofruesit amerikanë kanë ofruar shërbime teleshëndetore për abortin me ilaçe në njëfarë niveli që nga viti 2008, por ai u bë një opsion shumë më i përdorur gjatë pandemisë COVID-19.

Në vitin 2021, FDA tha se nuk do të kërkonte më një takim personalisht për një ofrues për të shpërndarë barnat, duke hapur rrugën për më shumë takime virtuale në shtetet ku aborti dhe teleshëndetësia për abortin nuk janë të ndaluara.

Studimi i fundit, i botuar së fundmi në revistën Nature Medicine, tregon se me përjashtime shumë të rralla, tele-shëndetësia për abortin me ilaçe është efektive dhe e sigurt, pavarësisht nëse personi përdor një formë të sigurt të mesazheve ose një video thirrje.

Shumica e pjesëmarrësve në studim punuan me një ofrues përmes tekstit, megjithëse mund të kishin gjithashtu një telefonatë pasuese ose videokonferencë.

Studimi shqyrtoi të dhënat nga 6 mijë e 34 aborte me ilaçe të ofruara nëpërmjet teleshëndetësisë midis prillit të vitit 2021 dhe janarit të vitit 2022 në tre klinika virtuale që funksionojnë në 20 shtete dhe në Distriktin e Kolumbisë.

Efektiviteti dhe siguria e abortit me ilaçe të ofruara përmes takimeve me video dhe tekst u zbulua të jetë e ngjashme me numrat në studime të tjera që përfshijnë kujdesin personal për abortin me ilaçe.

Ashtu si me takimet personalisht, pacientëve që zgjodhën opsionin e teleshëndetit nuk iu kërkua t’i nënshtroheshin asnjë testimi ose ekzaminimi fizik; përkundrazi, një ofrues mori vendimin për të ofruar ilaçe për abortin bazuar në historinë e tyre mjekësore.

Aborti me ilaçe synohet të përdoret deri në 10 javë pas fillimit të periudhës së fundit menstruale të personit shtatzënë.

Nuk rekomandohet për personat me kushte të caktuara shëndetësore dhe ata që kanë pasur një shtatzëni ektopike, një ngjarje e rrallë në të cilën një vezë e fekonduar vendoset jashtë mitrës.

Në studimin e ri, pacientët që kishin ndonjë faktor rreziku ose simptomë për një shtatzëni ektopike ose ata që ishin potencialisht përtej moshës së kërkuar gestacionale u referuan për një ekografi.

Nga 6 mijë e 34 aborte në studim, 99.8% nuk u pasuan nga një ngjarje e rëndë negative.

“Në total, 0,25% e pacientëve përjetuan një ngjarje të padëshiruar serioze të lidhur me abortin, 0,16% u trajtuan për një shtatzëni ektopike dhe 1,3% e aborteve u pasuan nga vizita në departamentin e urgjencës”, thotë studimi.

Studimi tregoi gjithashtu se aborti me ilaçe ishte shumë efektiv, pasi 97.7% e pjesëmarrësve kishin një abort të plotë pas marrjes së pilulave, pa pasur nevojë për ndonjë ndërhyrje të mëvonshme.

Në mesin e atyre, aborti i të cilëve fillimisht nuk ishte i plotë, 0.56% morën më shumë ilaçe për të përfunduar procedurën, 1.4% kishin nevojë për një procedurë kirurgjikale dhe 0.94% kishin një shtatzëni të konfirmuar ose të dyshuar të vazhdueshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore