Lajme

Strategjia ushtarake e SHBA-ve u testua, ndërsa lufta Iran-Izrael del nga hijet


Suksesi i Ushtrisë amerikane për të ndihmuar Izraelin të ndalonte një valë masive të raketave dhe dronëve iranianë fundjavën e kaluar mund të sugjerojë se Uashingtoni është i përgatitur mirë ushtarakisht për çdo gjë që vjen më pas, ndërsa Irani dhe Izraeli kalojnë nga lufta në hije në konfrontim të drejtpërdrejtë.

Por zyrtarët aktualë dhe ish-zyrtarët amerikanë thonë se forcat amerikane nuk janë të pozicionuara për një konflikt të madh dhe të qëndrueshëm në Lindjen e Mesme dhe Pentagonit mund t’i duhet të rishikojë supozimet për nevojat ushtarake në rajon nëse kriza thellohet.

“Unë nuk mendoj se kemi të gjitha forcat që do të dëshironim të mbështesim Izraelin nëse do të kishte një luftë të drejtpërdrejtë midis tyre dhe Iranit,” tha Michael Mulroy, një ish-zëvendës ndihmës sekretar i Mbrojtjes për Lindjen e Mesme nën administratën Trump.

Megjithëse Teherani ka treguar se nuk kishte plane për t’u hakmarrë ndaj një sulmi të dukshëm izraelit të premten, sulmet kokë më kokë kanë ngritur frikën e një lufte të paparashikueshme rajonale që Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar ta parandalojnë.

Në muajt që kur një sulm nga militantët e Hamasit ndaj Izraelit shkaktoi një luftë në Gaza që ka ndezur trazira në të gjithë Lindjen e Mesme, Shtetet e Bashkuara kanë nxituar mijëra pjesëtarë të shërbimit amerikan në një rajon që kishte parë një rënie të vazhdueshme të pranisë së SHBA-ve gjatë viteve.

Por shumë nga ato trupa të reja amerikane janë në anije luftarake dhe avionë që lëvizin brenda dhe jashtë rajonit dhe janë vendosur vetëm përkohësisht. Kjo strategji e SHBA-së për t’u mbështetur në forcat e rritjes mund të testohet tani, Irani dhe Izraeli kanë thyer tabunë e sulmeve të hapura ushtarake kundër njëri-tjetrit.

“Ajo që do të thotë për ushtrinë amerikane është se unë mendoj se ne duhet ta rishikojmë këtë ide se cilat janë aftësitë e nevojshme, të qëndrueshme (ushtarake) që duhet të mbajmë në rajon,” tha Joseph Votel, një gjeneral në pension me katër yje, i cili udhëhoqi trupat amerikane në Lindjen e Mesme.

Fokusi i qëndrueshëm

Votel dhe ish-zyrtarë të tjerë thanë se suksesi i Ushtrisë amerikane në rrëzimin e dronëve dhe raketave të Iranit të shtunën e kaluar me sa duket u ndihmua nga inteligjenca e detajuar amerikane, që i lejoi Pentagonit të parashikonte kohën dhe objektivat e sulmit të Iranit.

“Unë mendoj se shqetësimi më i madh është aftësia jonë për të qenë të përgjegjshëm gjatë një periudhe të qëndrueshme kohore,” përmendi Votel.

Zyrtarët amerikanë thonë se Irani nuk duket se dëshiron një luftë gjithëpërfshirëse me Izraelin dhe Teherani e ka minimizuar sulmin e së premtes. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se situata është e paparashikueshme, veçanërisht për sa kohë që tërbohet konflikti Izrael-Hamas.

Gjenerali i ushtrisë amerikane Michael “Erik” Kurilla, kreu aktual i Komandës Qendrore, u tha ligjvënësve muajin e kaluar se ai kishte kërkuar më shumë trupa sesa kishte dërguar Pentagoni në rajonin e tij, për të cilin administrata e Presidentit Joe Biden ka thënë se është një prioritet më i ulët se sfida nga Kina, për shembull.

Në një dëshmi me shkrim për Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, Kurilla tha se një mungesë e rrezikshme në asetet e inteligjencës së SHBA-ve, duke synuar ekspertizën dhe gjuhëtarët “kontribuon në boshllëqet dhe telashet në aftësinë tonë për të zbuluar dhe prishur komplote, duke rritur lirinë e lëvizjes” për organizatat e dhunshme ekstremiste.

Megjithëse komentet e Kurilla dukeshin më të fokusuara në Afganistan, disa mangësi të inteligjencës kanë ndikuar tashmë në strategjinë e SHBA-ve që nga fillimi i luftës në Gaza.

Për shembull, mungesa e detajeve në lidhje me rezervat e armëve Houthi përpara se grupi i mbështetur nga Irani të fillonte të sulmonte anijet tregtare në Detin e Kuq e ka bërë të vështirë përcaktimin e efektit të sulmeve prej muajsh në arsenalin e raketave dhe dronëve të grupit, thanë zyrtarët.

Megjithatë, dërgimi i më shumë trupave amerikane në Lindjen e Mesme dhe forcimi i aseteve të inteligjencës afatgjatë mund të jetë i vështirë, thonë zyrtarët.

“Trupat janë shpërndarë nëpër Evropë (dhe) ato që nuk janë duke kaluar nëpër cikle mirëmbajtjeje të vonuara,” tha një zyrtar amerikan, duke folur në kushte anonimiteti.

“Dhe Azia supozohet të jetë fokusi.”

Një zyrtar tjetër tha se ishte ende e paqartë nëse ushtria amerikane ishte e përgatitur për të tërhequr forcat nga Azia apo Evropa, pavarësisht rritjes së tensioneve.

Para tetorit, hera e fundit që Shtetet e Bashkuara dërguan mijëra trupa në Lindjen e Mesme ishte nën ish-Presidentin Donald Trump, gjatë një sërë veprimesh përshkallëzuese që kulmuan me vrasjen e gjeneralit të lartë të Iranit nga SHBA-të dhe një sulm hakmarrës raketor nga Teherani në një Baza e SHBA-së në Irak.

Zyrtari i parë amerikan vuri në dukje se rritja e trupave në 2019 dhe 2020 ishte e mundur sepse, ndryshe nga sot, Uashingtoni nuk duhej t’i kushtonte kaq shumë personel dhe burime Evropës – një realitet i ri pas pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022.

Mulroy tha se Shtetet e Bashkuara duhet të forcojnë pozicionin e tyre në Lindjen e Mesme pa braktisur fokusin e tyre të parë në Kinë.

“Ne duhet të vendosim forca bazuar në mjedisin aktual të kërcënimit. Dhe tendenca aktuale është padyshim një potencial për një konflikt më të gjerë komb-në-komb në Lindjen e Mesme”, përmbylli Mulroy.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore