Shëndet

Stomaku kundër trurit: Si të bindni veten për një dietë më të shëndetshme?


Ilustrim

Koha më e mirë për të filluar me një dietë më të shëndetshme nuk është “nesër” dhe as “java e ardhshme”, por sot dhe tani. Në fakt, nuk ka asnjë moment të keq për të dhe duhet vetëm pak planifikim dhe motivim për të filluar.

Megjithatë kur përballemi me ‘vendime të mëdha’ si këto, na duket se negociatat mes policisë dhe grabitësve të bankave janë shumë të thjeshta në krahasim me negociatat që bëjmë me veten përballë pjatës.

E gjithë cka duhet të bëni është të ndaloni stomakun nga drejtimi i lojës dhe të vendosni mendjen në ballë. Këtë mund ta bëni fare thjesht me disa truke të vogla, që do ju vijnë shumë në ndihmë.

Filloni nga e para

Truku më i lehtë për të filluar është të heqim nga duart të gjithë ushqimin që hedhim nga dieta jonë. Zbrazni rezervat e të gjitha ushqimeve dhe qeseve të biskotave, ktheni sirtarët me çokollata të harruara dhe hiqni qafe ëmbëlsirat nga çanta. Kjo, pasi ka më pak gjasa të tundoheni.

Planifikimi

Zgjidhni një ditë të javës që do të jetë ‘dita e Planifikimit’ të menysë. Bëni blerje – kur nuk jeni të uritur – sipas listës që keni përgatitur në bazë të menysë. Sa më pak udhëtime të paplanifikuara në dyqan, aq më pak shanse do të tundoheni për të blerë diçka që do t’ju joshë të hani.

Riprogramimi
 

Sheqeri është si një drogë: trupi kërkon gjithnjë e më shumë. Është shumë e lehtë të “stërvitësh” trupin për të ngrënë ëmbëlsirë pas darkës ose për të ngrënë një meze të lehtë pasdite – një tortë të mirë.

Sigurisht, ushqimet më të shëndetshme nuk do të kenë asnjë shans të përballen me një trashëgimi të tillë. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të riprogramoni dhe të hiqni qafe sheqerin, në mënyrë që çdo gjë tjetër të ketë ndonjë shans.

Disa do të jenë në gjendje të bëjnë një prerje dhe të durojnë krizat, ndërsa të tjerë do ta kenë më të lehtë të eliminojnë gradualisht sheqerin nga dieta e tyre. Sido që të jetë, duhet hequr qafe.

Krijimi i zakoneve të reja

Duhen vetëm disa javë për të krijuar një zakon të ri, dhe fjala kyçe është këmbëngulja. Hani gjithmonë mëngjes, drekë dhe darkë në të njëjtën kohë, planifikoni ushqime të shëndetshme për periudhat që janë në krizë. Në këtë mënyrë, ju do të krijoni një rutinë jashtë të ngrënit dhe do të eliminoni “daljet spontane” nga ekuacioni.

Ekuilibrimi

Kur fillojmë me një dietë të shëndetshme, hedhim shumë jashtë. Ndaj nuk duhet të harrojmë të shtojmë disa gjëra, për të mos u privuar nga lëndët ushqyese të nevojshme për funksionimin normal të organizmit. Ushqimet e pasura me të ashtuquajturat kalori të zbrazëta, të tilla si ëmbëlsira, produkte mishi, ushqime të lehta dhe pica, do të shtojnë lëndë ushqyese. Duhet të hani të larmishëm dhe të përdorni ushqime nga të gjitha grupet dhe, natyrisht, të hani në sasi të arsyeshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore