Lajme

Stabilizimi i lidhjeve – SHBA dhe Kina do të hapin grupe pune për ekonominë


Washingtoni dhe Pekini kanë krijuar dy grupe pune për të trajtuar çështjet ekonomike dhe financiare, në përpjekjen e fundit për të rritur angazhimin dhe stabilizimin e marrëdhënieve të trazuara SHBA-Kinë.

Sekretarja e Thesarit e SHBA, Janet Yellen dhe homologu i saj kinez, zëvendëskryeministri He Lifeng do të mbikëqyrin grupet, të cilat vijnë dy muaj pasi Yellen vizitoi Pekinin për takime me zyrtarë të lartë ekonomikë kinezë.

Yellen tha se krijimi i grupeve, të cilat ndërtuan vizitën e saj në korrik, shënoi “një hap të rëndësishëm përpara në marrëdhëniet tona dypalëshe”.

Ajo shtoi se grupet do të “shërbyen si forume të rëndësishme për të komunikuar interesat dhe shqetësimet e Amerikës” dhe për të promovuar konkurrencë të shëndetshme ekonomike midis rivalëve.

Lëvizja vjen një javë pasi këshilltari i sigurisë kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan mbajti një takim sekret dy-ditor me ministrin e jashtëm kinez, Wang Yi, në të cilin të dy vendet ranë dakord të zhvillonin konsultime në fusha që variojnë nga politika Azi-Paqësor deri te çështjet detare. Një zyrtar i lartë i SHBA tha se zyrtarët ranë dakord gjithashtu të diskutonin mbi kontrollin e armëve.

Ai gjithashtu pasoi një udhëtim në Kinë muajin e kaluar nga sekretarja amerikane e tregtisë, Gina Raimondo, e cila krijoi disa kanale të reja formale për dialog, duke përfshirë një shkëmbim informacioni mbi kontrollet e eksportit dhe një “grup pune për çështjet tregtare” për të adresuar konfliktet mbi tregtinë dhe teknologjinë.

Thesari i SHBA tha se grupi ekonomik do të punojë drejt stabilizimit të marrëdhënieve ekonomike dypalëshe dhe do të sigurojë një kanal për vendet që të bashkëpunojnë për çështje globale, si ristrukturimi i borxhit për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Grupi i punës financiar do të trajtojë çështjet rregullatore dhe të stabilitetit financiar.

Krijimi i grupeve është shenja më e fundit që vendet po punojnë për të kapërcyer mosmarrëveshjen që shpërtheu në shkurt kur një balonë e dyshuar spiune kineze fluturoi mbi Amerikën e Veriut përpara se të rrëzohej.

Kjo krizë prishi një marrëveshje të mëparshme për të rifilluar marrëdhëniet midis presidentit amerikan Joe Biden dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping kur ata u takuan në samitin e G20 vitin e kaluar në Bali, Indonezi.

Zyrtarët amerikanë dhe kinezë janë në diskutime për një takim të dytë të mundshëm ballë për ballë nëse Xi merr pjesë në samitin e Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit në San Francisko në nëntor. Ekspertët po vëzhgojnë nga afër për shenja në lidhje me planet e Xi pasi ai anashkaloi samitin e liderëve të G20 në Indi këtë muaj.

Pekini ka qenë relativisht i përmbajtur në retorikën e tij kundër SHBA-së në muajt e fundit, duke thënë se vizita e Yellen kishte sjellë “pritshmëri pozitive për marrëdhëniet dypalëshe”.

Media shtetërore raportoi gjithashtu se Xi kohët e fundit iu përgjigj një letre nga një pasardhës i gjeneralit Joseph Stilwell, duke përshëndetur oficerin amerikan që komandonte forcat amerikane në Kinë, Burma dhe Indi gjatë Luftës së Dytë Botërore si një “mik i vjetër i popullit kinez”.

Lufta e përbashkët e vendeve “për paqen botërore” mund t’i frymëzojë ata që “të ndihmojnë njëri-tjetrin të kenë sukses dhe të arrijnë prosperitet së bashku”, tha Xi.

Administrata Biden po monitoron gjithashtu shenjat e trazirave të fundit politike në Kinë. Pekini e hoqi Qin Gang nga posti i ministrit të Jashtëm në korrik, pasi diplomati kishte munguar nga publiku për një muaj.

Zyrtarët amerikanë i thanë së fundmi gazetës britanike “Financial Times” se Pekini po hetonte Li Shangfu, ministrin e Mbrojtjes, i cili nuk është shfaqur në publik për më shumë se tre javë.

Në korrik, Xi shkarkoi gjithashtu dy gjeneralët kryesorë të Forcës Raketore të Ushtrisë Çlirimtare Popullore, një komandë elitare që kontrollon arsenalin bërthamor të vendit që po zgjerohet me shpejtësi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore