Sport

Sportistët serb mbështesin protestën kundër Aleksandër Vuçiç


Novak Gjokoviç, Milica Mandic, Jovana Prekoviç, Mirko Ivanic, Aleksandër Atanasijeviç, Mijat Gacinoviç, Vujadin Saviç, Sonja Vasiç, Nemanja Nedoviç, Mihail Dudas, Uros Mediç, janë vetëm disa nga sportistët e shquar që dolën në mbështetje të protestës në serbi që po zhvillohet kundër presidentit Aleksandër Vuçiç.

Siç shkruan Nova.rs, disa njerëz sigurisht kanë pyetur veten se kur njerëzit e rëndësishëm do të shprehin qëndrimin pro një proteste që ka nxjerrë dhjetëra mijëra njerëz të mblidhen në rrugët e Serbisë.

Disa mund të kenë protestuar pikërisht në lagjen ku janë rritur atletët, ata që përfaqësojnë flamurin serb në skenën e madhe ndërkombëtare.

Për këta njerëz, një fije shprese lindi kur në anën e tyre u rreshtua edhe kampioni i madh i tenisit, Novak Gjokoviç.

Gjokoviç nuk ishte i disponueshëm në fillim, pasi ishte pjesë e Davis Cup, ku Serbia u mposht në gjysmëfinale nga Kroacia.

Mirëpo, kohën tenisti e gjeti pas përfundimit të këtij turneu.

“Ajri i pastër, uji dhe ushqimi janë çelësat e shëndetit. Pa këto, çdo fjalë për ‘shëndetin’ është e tepërt… Natyra është nëna jonë. Ne kalojmë më shumë kohë në natyrë. Me të jeta jonë është më e pasur”, ka shkruar Gjokoviç.

Zërin e ngriti edhe atleti Mihail Dudash.

Ai postoi një foto të qenit duke mbajtur një pankartë, dhe shkruajti: “Fusha e gjyshit nuk jepet”.

Para tyre, fjalën e tij e tha edhe futbollisti i Yllit të Kuq, Mirko Ivaniq.

Ai ka shpërndarë një foto të Marko Risoviqit, dhe ka shtuar edhe një video të një banori të moshuar nga Gornji Nedeljice, duke i thënë presidentit Vuçiç se nuk ka nevojë për minierë aty.

Skiatorja Nevena Ignjatovic ka komentuar edhe më herët protestat.

“Kur shoh kush jeton këtu, mendoj se e gjithë kjo po na ndodh për një arsye”, ka shkruar ajo.

Disa sportistë, si basketbollistja Nemanja Nedoviq, apo Sonja Vasić, legjenda e basketbollit të femrave në Serbi, ndanë vargjet e Ljubivoje Ršumovic.

“Atdheun e mbron lumi, peshqit në ujë dhe bredhi i gjatë i hollë që rritet në liri”, thuhet në këto vargje.

Një foto nga Gazela ka shpërndarë edhe ish-basketbollisti Ratko Varda si dhe futbollisti i APOEL-it qipriot Vujadin Savić, ndërsa skenën dhe njerëzit në të ka përshëndetur lojtari i ekipit të parë të Hoffenheim-it, Mijat Gaçinoviq.

Në njëjtën gjë ka bërë edhe futbollisti i Crotone-s italiane, Miloš Vulić, ndërsa njoftimin e Gjokoviqit, e ka mbështetur volejbollistja serbe, Atanasijević.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore