Lajme

Spanja vendos kufizime në ajrin e kondicionuar dhe ngrohjen, për të kursyer energji


Spanja ka njoftuar masa të reja të kursimit të energjisë, duke përfshirë kufizimet në temperaturat e ajrit të kondicionuar dhe ngrohjes në ndërtesat publike dhe të mëdha tregtare, pasi ajo bëhet vendi më i fundit evropian që kërkon të reduktojë konsumin e energjisë dhe varësinë e tij nga nafta dhe gazi rus.

Sipas një dekreti që hyn në fuqi pas shtatë ditësh dhe zbatohet për ndërtesat publike, qendrat tregtare, kinematë, teatrot, stacionet hekurudhore dhe aeroportet, ngrohja nuk duhet të vendoset mbi 19 gradë Celsius dhe ajri i kondicionuar nuk duhet të vendoset nën 27 gradë.

Dyert do të duhet të mbyllen për të mos humbur energji dhe dritat në vitrinat e dyqaneve duhet të fiken pas orës 22:00.

Ambientet në fjalë do të duhet të shfaqin shenja ose ekrane që shpjegojnë nismat e kursimit të energjisë.

Megjithëse Spanja nuk është aq e varur nga furnizimet ruse me energji sa shumë vende të tjera të BE-së, ajo ka rënë dakord për një reduktim 7-8% të përdorimit të gazit.

Masat, të cilat u botuan në gazetën zyrtare të shtetit, do të qëndrojnë në fuqi deri në nëntor 2023.

Isabel Díaz Ayuso, Presidentja populiste dhe e djathtë e rajonit të Madridit

Masat e reja u refuzuan me shpejtësi nga Isabel Díaz Ayuso, Presidentja populiste dhe e djathtë e rajonit të Madridit.

Ayuso, e cila shpesh kritikonte kufizimet e qeverisë qendrore për Covid, tha se rregullat nuk do të zbatoheshin në rajonin e saj.

“Madridi nuk do të fiket”, tha ajo.

“Kjo gjeneron pasiguri dhe frikëson turizmin dhe konsumin. Ajo sjell errësirë, varfëri dhe trishtim, edhe pse qeveria mbulon pyetjen se çfarë kursimesh do të aplikojë për veten”.

Nevoja për të kufizuar emetimet duke reduktuar konsumin e energjisë është nënvizuar në Spanjë nga dy valë të nxehta deri më tani këtë verë.

“Dua të bëj diçka shumë të qartë”, tha kryeministri, Pedro Sánchez, muajin e kaluar teksa vizitoi rajonet e goditura keq nga zjarret.

“Ndryshimi i klimës vret: ai vret njerëzit, siç e kemi parë; ai gjithashtu vret ekosistemin tonë, biodiversitetin tonë dhe gjithashtu shkatërron gjërat që ne si shoqëri i kemi të dashura – shtëpitë tona, bizneset tona, bagëtitë tona”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore