Lajme

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia njohin zyrtarisht shtetin e Palestinës


Spanja, Irlanda dhe Norvegjia, siç u njoftua ditët e fundit, do ta njohin zyrtarisht shtetin e Palestinës.

Ndërkohë, vendimi u kritikua nga Izraeli si “një shpërblim” për Hamasin.

“Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave, qeveria e Spanjës do të miratojë njohjen zyrtare të Shtetit të Palestinës”, ka bërë me dije kryeministri spanjoll Pedro Sanchez.

“Ky është një vendim historik që ka një objektiv të vetëm, ​​ të kontribuojë që izraelitët dhe palestinezët të arrijnë paqen”.

“Nuk është vetëm një çështje e drejtësisë historike, me aspiratat legjitime të popullit palestinez, por një domosdoshmëri emergjente nëse duam të arrijmë paqen”, ka shtuar kryeministri spanjoll.

Ai ka theksuar se kjo është “e vetmja mënyrë për të ecur drejt zgjidhje që ne të gjithë e njohim si e vetmja mënyrë e mundshme për të arritur një të ardhme paqësore, një shtet palestinez që bashkëjeton me shtetin e Izraelit në paqe dhe siguri”.

Sanchez: Njohja e shtetit të Palestinës është domosdoshmëri, përveçse çështje e drejtësisë historike

Kryeministrat e tre vendeve Pedro Sanchez, Jonas Gahr dhe Simon Harris e kanë deklaruar që më herët se më 28 maj do të njihnin zyrtarisht shtetin e Palestinës.

Kjo është një njohje simbolike de facto sepse shtetet individuale nuk mund ta pranojnë Palestinën si një shtet anëtar të plotë të OKB-së.

Spanja, Norvegjia dhe Irlanda janë vetëm të fundit që e kanë bërë këtë: para tyre, në fakt, 140 shtete anëtare të OKB-së e kanë ndërmarrë këtë hap (142 sipas Autoritetit Kombëtar Palestinez, pothuajse tre të katërtat e kombeve të botës).

Krijimi i shtetit të Palestinës

Është një histori, ajo e njohjes së Palestinës si shtet i pavarur, e cila fillon më 15 nëntor 1988, kur pak muaj më parë kishte nisur Intifada e parë.

Udhëheqësi i OÇP-së (Organizata për Çlirimin e Palestinës) Yasser Arafat, nga mërgimi i tij në Algjeri, vetëshpalli “krijimin e shtetit të Palestinës” me Jerusalemin si kryeqytet.

E para që e njohu zyrtarisht ishte Algjeria, vetëm pak minuta pas njoftimit.

Njohjet e para

Një javë më vonë, dyzet vende të tjera: shumica e kombeve arabe, por edhe Kina, India dhe Turqia.

Pothuajse të gjitha vendet afrikane dhe ato të bllokut sovjetik.

Në vitin 1993, me marrëveshjet e Oslos, lindi PNA (Autoriteti Kombëtar Palestinez) dhe shumë vite më vonë, në 2010 dhe 2011 (Arafati vdiq në 2004), radha u takoi shumicës së shteteve të Amerikës Qendrore dhe Amerikës Latine.

Statusi i vëzhguesit

Në vitin 2011, UNESCO e pranoi Palestinën si një shtet të plotë.

I diskutueshëm me këtë vendim, Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara do të largohen nga organizata në vitin 2018 dhe do t’i bashkohen sërish vitin e kaluar.

2012 është një tjetër vit i rëndësishëm.

Me Mahmoud Abbas (Abu Mazen) si president i PA-së, Palestina fiton statusin e vëzhguesit në Kombet e Bashkuara.

Ky akt i jep asaj qasje në agjencitë e OKB-së dhe traktatet ndërkombëtare.

Në vitin 2015 u anëtarësua edhe në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC), kryeprokurori i së cilës kohët e fundit kërkoi një urdhër-arresti për liderët izraelitë dhe të Hamasit.

Çmimet më të fundit

Një vit më parë, në 2014, Suedia ishte bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian që njohu zyrtarisht Palestinën.

Republika Çeke, Hungaria, Polonia, Bullgaria, Rumania dhe Qiproja e kishin bërë këtë përpara se të anëtarësoheshin në BE, që ndodhi në vitin 2004.

Kjo na sjell në vitin 2024: disa javë më parë, katër vende të Karaibeve (Xhamajka, Trinidad dhe Tobago, Bahamas dhe Barbados ) njohin Palestinën.

Malta dhe Australia janë deklaruar të hapur ndaj këtij hapi, ndërsa Sllovenia do ta shqyrtojë aktin në Parlamentin e saj më 13 qershor.

Kush mungon?

Janë rreth pesëdhjetë kombe që nuk e njohin Palestinën.

Ndër më të rëndësishmet janë ato të G7: Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia.

Këto shtete e kanë parë gjithmonë këtë akt si rezultat i një procesi përfundimtar paqeje midis palestinezëve dhe Izraelit, i cili nuk ka ndodhur kurrë.

Disa prej tyre, si Franca dhe Italia, kanë shprehur disponueshmërinë e tyre.

Asgjë nuk ndryshon

Me rezolutën e 10 majit, Asambleja e Përgjithshme mbështeti zyrtarisht kërkesën e Palestinës për pranim në Kombet e Bashkuara.

“Shteti” tani do të plotësonte kërkesat për t’u bërë anëtar i organizatës.

Megjithatë, siç u përmend, njohjet e shteteve individuale nuk janë të mjaftueshme për të pranuar Palestinën si një shtet anëtar i plotë i OKB-së.

Për ta bërë këtë, në fakt, duhet marrëveshja e Asamblesë së Përgjithshme dhe Këshillit të Sigurimit.

Propozimi nuk mund të hyjë në Asamblenë e Përgjithshme nëse Këshilli i Sigurimit nuk arrin një shumicë prej nëntë anëtarësh në favor nga 15 dhe mbi të gjitha asnjë nga anëtarët e përhershëm (Kina, SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Rusia) nuk duhet të vendosë veton ndaj tij.

Shtetet e Bashkuara tashmë kanë vënë veton ndaj saj në mes të prillit.

Dhe pastaj Palestina do të duhet të merret gjithmonë konkretisht me fqinjin e saj: Izraelin, i cili mund të mos e pranojë vendimin e OKB-së, nëse kjo e fundit do ta mirëpresë Palestinën si një shtet anëtar i plotë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore