Pajisje

Sony prezanton kamerën FX30 Cinema Line


Sony njoftoi anëtarin më të ri të linjës së saj të kamerave FX Cinema. FX30 merr kamerën ekzistuese FX3 dhe ndërron sensorin e kornizës së plotë me një version më të vogël APS-C.

Sony prezanton kamerën FX30 Cinema Line për 1800 dollarë. FX30 përmban një sensor të ri APS-C EXMOR R CMOS 20,1 megapiksel me ndriçim të pasëm në formatin e njohur Super 35. Sensori ka një ISO bazë të dyfishtë prej 800 dhe 2500 dhe 14+ ndalesa të diapazonit dinamik.

Kamera mund të xhirojë video 4K duke përdorur një version supersampled të sensorit 6K në 24p, 30p dhe 60p. Mund të regjistrojë gjithashtu 4K në 120p, por me një prerje 1,62x. Videot mund të regjistrohen në 10-bit 4:2:2 në H.265 ose H.264, me dalje RAW të disponueshme përmes HDMI në një regjistrues të jashtëm Atmos Ninja V+.

Kamera përfshin gjithashtu profilin S-Cinetone të Sony për ngjyra natyrale jashtë kamerës.

Përveç dallimeve të sensorëve, FX30 është në thelb një FX3, me të njëjtin trup me montimet e aksesorëve.

Sony FX30 ka një çmim prej 2200 dollarë dhe do të jetë i disponueshëm në fund të tetorit. Një version pa dorezën e mikrofonit XLR (FX30B) do të shitet për 1800 dollarë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore