Kosova

“S’mund ta zhbejmë vendimin e BQK-së”, thotë Kurti


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se Qeveria nuk do të ndërhyjë në vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), lidhur me ndalimin e vendimit për përdorimin e dinarit në Kosovë, për pagesa të shërbimeve të ndryshme.

Kurti, për mediumin amerikane “Bloomberg”, ka thënë se ky vendim nuk do të kthehet mbrapa.

“Nuk mund ta zhbëjmë këtë vendim. Pra, ata kërkuan për më shumë kohë dhe ne po u japim më shumë kohë”.

“Tani, edhe partnerët tanë amerikanë dhe evropianë po thonë se rregullorja është ligjore sepse po lufton financimin e terrorizmit, aktivitetet e paligjshme, por ne nuk duhet të ngutemi shumë në zbatimin e plotë. Dhe kështu do të veprojmë gjatë shkurtit”, tha Kurti.

Më 11 shkurt, në një adresim 8-minutësh në gjuhën serbe, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të hapin llogari të reja bankare në euro për shkak të rregullores së Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), derisa akuzoi qeveritë e kaluara se e kanë lënë popullin pa përkujdesje e nën ekspozimin e bandave kriminale në pjesën veriore të vendit.

“Lufta, dhe më pas politika e gabuar e politikanëve që ishin në krye të shtetit, lanë pas popullin pa përkujdesje, të varfër dhe të ekspozuar ndaj organizatave dhe bandave kriminale, derisa kujdeseshin për jetën luksoze të tyre dhe atyre që bashkëpunuan me ta”, deklaroi kreu i ekzekutivit kosovar nëpërmjet një video-adresimi në gjuhën serbe të dielën pasdite.

Ai theksoi sërish se rregullorja e BQK-së për pagesat me para të gatshme që hyri në fuqi më 1 shkurt të këtij viti nuk i referohet ndalimit të dinarit serb, porse synon të formalizojë pagesat dhe procedurat lidhur me dinarin, ndërsa garantoi se rregullorja e BQK-së nuk e ndalon Serbinë që të ndihmojë financiarisht qytetarët e komunitetit serb në Kosovë.

Më 1 shkurt, hyri në fuqi rregullorja e re e Bankёs Qendrore tё Kosovёs (BQK), nëpërmjet së cilës synohet të ndalohet qarkullimi i dinarit serb, duke specifikuar se valuta e vetme që lejohet për pagesa/transaksione është euro. Në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë, përveç valutës euro, deri tani është përdorur edhe dinari nën sistemin paralel të financuar nga Serbia.

Në katër komunat në pjesën veriore të Kosovës – Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok – çmimet nëpër dyqane janë shënuar me dinarë. Viteve të fundit është praktikuar edhe importimi i dinarëve nga Serbia, por nga 1 shkurti i këtij viti, kjo praktikë është ndalur, duke nxitur reagimin e autoriteteve serbe dhe bashkësisë së organizuar ndërkombëtare.

Bashkimi Evropian (BE) dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) akuzuan Qeverinë e Kosovës se nëpërmjet “lëvizjeve të njëanshme” është duke nxitur “tensione të panevojshme” në pjesën veriore të vendit të banuar me serbë etnikë, ndërsa kërkoi shtyrjen e zbatimit të rregullores së BQK-së nën arsyetimin se mund të ketë ndikim negativ te komuniteti serb në Kosovë.

Në një përballje të rrallë publike të enjten në Këshillin e Sigurimit të Organizatës Kombeve të Bashkuara (OKB), dy liderë ballkanikë që assesi të dalin nga situata parakonfliktuale, akuzuan njëri-tjetrin për gjendjen e tendosur në marrëdhëniet ndërshetërore, ndërsa shtetet anëtare të OKB-së shprehën drojën për potencialin destruktiv të veprimeve të papërgjegjshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore