Euro 2024

Sllovenia e ndal në barazim Danimarkën në ndeshjen hapëse të Grupit C

Ilustrim

Danimarka dhe Sllovenia kanë barazuar në ndeshjen hapëse të grupit C të dielën në kuadër të kampionatit evriopian Euro 2024 në Gjermani.

Danimarka kaloi e para në epërsi ndaj Sllovenisë përmes Christian Eriksen i cili shënoi në minutën e 17-të pas një aksioni të shpejtë të danezëve.

Megjithatë, goli i Eriksenit nuk i mjaftoi Danimarkës për 3 pikët. Për Slloveninë shënoi Erik Janza në minutën e 77-të për rezultatin final 1-1.

Christian Eriksen

Ndryshe, ikona daneze u rikthye në fushë për Danimarkën pas arrestit kardiak që pësoi në ndeshjen hapëse të Euro 2020 kundër Finlandës.

Danimarka dhe Sllovenia u përballen në kuadër të xhiros së parë të Grupit C në kuadër të Euro 2024. Në Grupin C janë edhe Anglia e Serbia.

Përderisa Danimarka do të përballet me Anglinë favorite më 20 qershor në Frankfurt, sllovenët do të luajnë kundër Serbisë në Mynih.