Vende

Sllovenia, vendi unik i Ballkanit që duhet vizituar me patjetër


Sllovenia është një nga destinacionet më të nxehta në Evropë për momentin, e vlerësuar për turizmin e saj të qëndrueshëm dhe topografinë e larmishme.

Megjithëse Sllovenia ishte pjesë e Jugosllavisë komuniste, duke fituar pavarësinë në vitin 1991, ajo është shumë më e pasur dhe më e zhvilluar se fqinjët e saj ballkanikë, në shumë mënyra më e ngjashme me Austrinë dhe Italinë fqinje, shkruan Forbes, transmeton AlbanianPost.

Triglav, Slloveni.

“Ne punojmë shumë si gjermanët, por na pëlqen të hamë dhe të pimë si italianët”, thotë udhërrëfyesja vendore Vesna Jona.

“Ti nuk je një slloven i vërtetë nëse në një moment të jetës tënde nuk ngjitesh në Triglav”, shton ajo.

Mali Triglav, është më i larti në Slloveni dhe arrinë gati deri në 10 mijë metra i lartë si dhe është pjesë e Alpeve Juliane. Emri i tij pagan sllav do të thotë “tre koka” dhe i referohet perëndive të qiellit, malit dhe tokës.

Kalatë

Kalaja e Predjamas.

Ka disa qindra kështjella në të gjithë Slloveninë, në stile që variojnë nga gotiku në barok, dhe shumë prej tyre janë ripërdorur si muze të bukur në ajër të hapur, duke shërbyer si një mënyrë e shkëlqyeshme për të mësuar rreth historisë së vendit.

Nga qendra e Lubjanës, merrni teleferikun e vetëm të Sllovenisë deri në Kalanë e Lubjanës. E ndërtuar fillimisht si një kështjellë mesjetare, kalaja u rindërtua dhe rinovua shumë herë gjatë shekujve, kryesisht së fundmi në vitet 1990.

Ka turne me udhëzues e personazhe që luajnë role, një dhomë arratisjeje, një klub xhaz dhe restorant. Gjatë muajve të verës ata shfaqin edhe filma nën yje.

Kalaja e Bled-it është kështjella më e vizituar në vend, me pamje të mrekullueshme panoramike të liqenit të Bled-it dhe Kalaja Predjama është kështjella më e madhe e shpellave në botë, e gdhendur në mënyrë të qëndrueshme në buzë të shkëmbit.

Shpellat

Shpella e Postojnas.

Ka më shumë se 10 mijë shpella në Slloveni, falë peizazhit të gjerë karstik të vendit që krijon botë nëntokësore si diçka që mund të gjeni në “Lord of the Rings”.

Shpella e Postojnës është më e vizituara, dhe ju e filloni vizitën me një udhëtim me tramvaj që është shumë më emocionues se çdo udhëtim në park zbavitës.

Postojna është e vetmja shpellë me një tramvaj, e cila ju çon thellë në tokë për të eksploruar sistemin e shpellave aq të gjerë sa që përfshin një sallë koncertesh dhe sallë vallëzimi.

Më shumë se njëqind lloje të kafshëve të vogla të shpellës jetojnë këtu, më e madhja dhe më e famshmja është olmi ose proteus, i njohur gjithashtu si një peshk njerëzor ose foshnjë dragua.

Kafsha e ngjashme me salamandrën ha krustace të vegjël dhe insekte nga lumi nëntokësor Pivka si dhe ka fuqi të jashtëzakonshme rigjeneruese.

Parku Rajonal i Shpellave Skocjan, një vend i mbrojtur nga UNESCO me ujëvara nëntokësore, vlen gjithashtu të vizitohet.

Aty gjendet edhe Shpella Krizna – një tjetër bukuri më pak e njohur që është kaq e brishtë. Por, vetëm një mijë vizitorë lejohen çdo vit. Janari dhe shkurti janë periudha më e mirë e vitit për të shkuar, pasi nivelet e ujit janë më të lartat për turneun me varkë.

Ushqimi unik e me shije të rrallë

Ana Ros – “Hisa Franko”.

Kuzhinjerja Ana Ros e “Hisa Franko” është më e famshshmja, pasi u shfaq në sezonin e dytë të “Tavolinës së Kuzhinierit” në Netflix dhe mbajti një renditje të fortë si restoranti i vetëm slloven në listën e 50 restoranteve më të mira në botë.

Udhëtimi piktoresk drejt restorantit të saj të thjeshtë në Kobarid krijon skenën për një vakt sublim me një ballafaqim unik të ushqimit të rafinuar dhe shërbimit të ngrohtë.

Çiftet e verërave natyrale sllovene shoqërojnë troftën vendase dhe kaprolin.

Buka e thartë është buka më e mirë në vend, e servirur me gjalpë të kultivuar të spërkatur me polen bletësh.

Për të përfunduar, është Kobariski strukelj, peta e ëmbël kobaride që përgatisin të gjitha amvisat. Por Ros e çon atë në nivelin tjetër me një anë të kremës së derrit të tymosur, një përzierje dehëse e ëmbëlsisë dhe shijes unike që mbetet në gjuhë.

Ashtu si shumë kuzhina të njohura ndërkombëtare, stafi i ngjan një takimi të Kombeve të Bashkuara, duke sjellë perspektiva të reja në kuzhinën tradicionale sllovene.

Kryekuzhinieri aktual i Ros, Leonardo Fonseca Celis, vjen nga Kolumbia dhe ai mbikëqyr operacionet e përditshme kur ajo është duke udhëtuar.

Në anën tjetër, Bratovz konsiderohet babai i gastronomisë së lartë sllovene dhe ai është ende në kuzhinë shumicën e netëve në restorantin e tij në pronësi të familjes.

Zgjidhni nga një menu vegjetariane, peshku ose mishi ose zgjidhni për një shije madhështore që përfshin elementë nga secila.

Pjatat e njohura të Bratovz përfshijnë gjuhë viçi të zier super të butë dhe ravioli të mbushur me gjizë e fëstëk, më pas të mbushura me një kub foie gras.

Thesar i kulinarisë dhe verërave

Goriska Brda, Slloveni.

Kuzhinierët sllovenë dhe kuzhinierët e shtëpisë kanë një mori përbërësish vendas për të festuar, duke përfshirë kripën e detit Piran nga bregu i Mesdheut, vaj kungulli, djathë të shkëlqyer alpin, bukë, proshutë dhe sallam Carniolan.

Tregu Qendror i Lubjanës është një vend fantastik për të filluar eksplorimin e këtyre thesareve të ngrënshme, me një treg të hapur dhe të mbuluar që janë të hapur gjatë gjithë vitit.

Po ashtu, bletaria ka një traditë të gjatë edhe në Slloveni, dhe mjalti i çmuar përdoret për të ëmbëlsuar një shumëllojshmëri pastash, duke përfshirë ëmbëlsirën e mbushur me arra, fara lulekuqe ose një sërë përbërësish të tjerë.

“Torta e brumit të mbështjellë është një ëmbëlsirë dekadente festash dhe shumë e shijshme, megjithëse personalisht preferoj prekmurska gibanica, një pastë me shtresa me një profil të ngjashëm shije, e mbushur me mollë, fara lulekuqe, kuark, rrush të thatë dhe arra të grira. Në thelb është lazanjë në formë keku”, thotë Vesna.

E dashamirët e verës duhet të kalojnë një ditë në Goriska Brda, destinacioni kryesor i verërave në Slloveni, me dy duzina dhoma degustimi të hapura për publikun.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore