Sport

Skuadrat spanjolle mund të ndalohen nga garat evropiane


Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Mbretërore të Futbollit Spanjoll (RFEF) thuhet se i ka kërkuar UEFA-s që të pezullojë ekipet spanjolle nga garat evropiane.

Andreu Camps, në shenjë solidariteti me presidentin e RFEF-së, Luis Rubiales, i bën thirrje organit drejtues të futbollit evropian që të ndërmarrë veprime pas ndërhyrjes së qeverisë në çështjet sportive.

Kështu bën të ditur botimi britanik “Goal”.

Qeveria spanjolle ka kërkuar që RFEF-ja të marrë masa drastike pas një skandali puthjeje që përfshiu Rubiales në Kupën e Botës për Femra 2023.

Gjatë finales së atij kompeticioni, Rubiales ishte pjesë e ceremonisë së medaljes pas ndeshjes, gjatë së cilës ai shtrëngoi lojtaret dhe puthi në buzë sulmuesen e Barcelona-s, Jennie Hermoso.

Të 23 anëtarët e skuadrës triumfuese të Spanjës në Kupën e Botës kanë deklaruar se nuk do të përfaqësojnë më vendin e tyre për sa kohë që Rubiales të mbetet në postin e tij të spikatur, ndërsa 11 anëtarë të stafit të trajnerit të Jorge Vilda kanë dhënë dorëheqjen.

FIFA ka hapur procedurat disiplinore, me Rubiales – i cili është gjithashtu një zëvendës president i UEFA-s – i pezulluar për tre muaj nga aktiviteti kombëtar dhe ndërkombëtar i futbollit në pritje të një hetimi të plotë.

Qeveria spanjolle gjithashtu ka kërkuar të përfshihet, duke kërkuar dorëheqjen ose skualifikimin e Rubiales-it, por prania e tyre në procese nuk është pritur mirë nga shefi i RFEF, Camps.

Sipas statuteve të UEFA-s, të gjithë anëtarët e shoqatës “do të menaxhojnë punët e tyre në mënyrë të pavarur dhe pa ndikim të panevojshëm nga palët e treta”.

UEFA ende nuk ka ndërhyrë, por drejtori i marrëdhënieve Thierry Favre mori pjesë në asamblenë javën e kaluar, në të cilën Rubiales deklaroi se ai nuk do të jepte dorëheqjen nga roli i tij si rezultat i polemikave të shkaktuara nga puthja e tij “konsensuale” me Hermoso-n.

Me pezullimin e Rubiales-it, Pedro Rocha – i vetmi nënkryetar që nuk u shkarkua para asamblesë së javës së kaluar – është vendosur në detyrë të përkohshme.

Ai duhet të vendosë nëse do të mbështesë kërkesën e Camps-it në UEFA ose do të kërkojë që ajo të tërhiqet – por ende nuk është përcaktuar nëse ai do të mbështesë Rubiales ose do të bëhet një lider në të drejtën e tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore