Lajme

Sirenat shpërthejnë në Kiev ndërsa forcat ukrainase rrëzojnë dronët rusë


Rusia ka nisur sulmin e saj të gjashtë ajror në kryeqytetin e Ukrainës këtë muaj, por të gjithë dronët e ardhur u rrëzuan dhe raportet e hershme treguan se nuk kishte dëme apo viktima, sipas zyrtarëve.

Sulmi i raportuar në Kiev të martën në mëngjes erdhi një ditë pasi Rusia paralajmëroi për “masa të ashpra hakmarrëse” pas një sulmi me dron në kryeqytetin e saj, Moskë, rreth 500 km nga Ukraina.

Rusia sulmoi Kievin me drone Shahed të prodhuar nga Irani dhe bazuar në informacionin paraprak të gjithë dronët u rrëzuan nga sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës, tha Serhiy Popko, kreu i administratës ushtarake të Kievit, në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Alarmi ajror zgjati për 3 orë. Të gjitha objektivat ajrore u zbuluan dhe u shkatërruan në afrimin e Kievit”, tha ai.

Sipas informacioneve në këto momente, nuk ka viktima apo shkatërrime në kryeqytet.

Administrata ushtarake rajonale e Kievit kishte lëshuar më herët një alarm për sulme me dron dhe paralajmëroi banorët të qëndronin në strehimore.

Forcat ajrore lëshuan gjithashtu një alarm për sulme me dronë në rajonet jugore të Odesës dhe Mykolaiv, të cilat ndajnë një pjesë të bregut të Detit të Zi të Ukrainës.

Rajonet janë shtëpia e infrastrukturës portuale që Moska e ka goditur rregullisht me drone sulmuese dhe raketa që nga dalja nga një marrëveshje që lehtëson dërgimin e sigurt të grurit nga Ukraina javën e kaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore