Aplikacione

Si të shkoni “Live” në TikTok


Po kërkoni një mënyrë të re për të përdorur TikTok? Megjithëse platforma e mediave sociale përdoret kryesisht për të ndarë video, transmetimi drejtpërdrejt ju lejon të transmetoni audio dhe video në kohë reale. Ja çfarë duhet të dini për të filluar.

Nëse po mendoni të dilni “live” në TikTok, ka disa kërkesa që duhet të plotësoni përpara se t’ju lejohet ta bëni këtë. Para së gjithash, duhet të jeni të paktën 16 vjeç e lart. Ekziston një kufizim i vendosur në profilet e përdoruesve nën 16 vjeç që i pengon ata të dalin “live”.  

Konkretisht, ju duhet të keni të paktën 1000 ndjekës për të marrë qasje “live”. Nëse keni më pak se sasia e kërkuar e  ndjekësve, funksioni për të kaluar drejtpërdrejt nuk është i disponueshëm.

Nëse i plotësoni të dyja kërkesat, atëherë jeni vetëm disa klikime larg nga transmetimi i drejtpërdrejtë.

Për të transmetuar drejtpërdrejt në TikTok, hapni aplikacionin në pajisjen tuaj celulare iPhone ose Android dhe më pas shtypni ikonën “Plus” (+) në qendër të poshtme të ekranit.

Tani do të jeni në ekranin e kamerës. Në fund të ekranit, do të shihni disa opsione, të tilla si Kamera, LIVE. Nëse nuk shihni LIVE këtu, atëherë aktualisht nuk i plotësoni kërkesat për të kaluar drejtpërdrejt.

Do t’ju duhet të kaloni nga opsioni Kamera në opsionin LIVE. Për ta bërë këtë, vendosni gishtin në tekstin “Kamera” dhe më pas rrëshqitni gishtin majtas derisa të arrini “LIVE”.

Pasi të jetë vendosur gjithçka, klikoni mbi butonin e kuq “Go LIVE” në fund të ekranit për t’u transmetuar drejtpërdrejt.
 

Tani do të transmetoni drejtpërdrejt. Sigurohuni që të ndiqni udhëzimet e komunitetit të TikTok gjatë transmetimit.

TikTok po rritet ende me një ritëm të shpejtë dhe nuk ka gjasa të shkojë diku së shpejti. Nëse planifikoni të rritni audiencën tuaj, sigurohuni që të angazhoheni me fansat tuaj gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë. 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore