Lajme

Si po trajtohet Berlusconi për leuceminë kronike dhe insuficiencën renale


Është shumë herët për të marrë frymë më lehtë, por kushtet e Silvio Berlusconi-t të shtruar pardje në terapi intensive në San Raffaele po përmirësohen pak.

Diagnoza e leuçemisë kronike, e zbuluar më shumë se një vit më parë, nuk është e pazakontë duke pasur parasysh moshën 86-vjeçare. Ish-kryeministri tani është nën kimioterapi.

Kështu shkruan gazeta italiane “Corriere della Sera”, duke cituar përditësimin e saj mbi gjendjen e “Kavalierit”.

Beteja bëhet kundër rritjes së madhe të qelizave të bardha të gjakut: përpjekja për t’i ulur ato i besohet një tablete, e cila nuk ka efekte anësore të bezdisshme, qoftë edhe psikologjike, si rënia e flokëve dhe vjellja.

Dhimbjet e forta të shpinës që kanë prekur kohët e fundit kreun e Forza Italia janë një nga pasojat e sëmundjes.

Në këtë kontekst duhet të përfshihet edhe shtrimi katërditor nga data 27 deri më 30 mars.

Dhe të lidhura me leuçeminë janë mbi të gjitha rreziqet e proceseve inflamatore që patologjia serioze e gjakut mund të shkaktojë në kaskadë.

Pneumonia është një ndër to: prandaj trajtimi me antibiotikë së shpejti do të japë efektet e para.

Problemi tjetër që ka shkaktuar shqetësim është insuficienca renale, e cila tashmë duket se është nën kontroll.

Tek ata që e njohin mirë gjendjen shëndetësore të ish-kryeministrit, ekziston dëshira për të besuar se edhe një herë themeluesi i Fininvest dhe Mediaset do të tregojë aftësinë e tij për të reaguar, siç ka ndodhur tashmë në të kaluarën.

Por në të njëjtën kohë ekziston vetëdija se nuk duhet të biem në teprime optimizmi. Kujdesi, është fjala që përsërisin më të afërmit e tij.

Leucemia, edhe nëse është në formë kronike, e bën Berlusconi-n, si pacientët e tjerë, një subjekt të imunosupresionuar: në këto kushte, çdo ndërlikim minimal mund të shkaktojë ndryshimin e pamjes klinike në çdo moment.

Megjithatë, përmirësimi i kushteve të tij përshkruhet si inkurajues.

Silvio Berlusconi mbetet në terapi intensive: aktualisht është e pamundur të parashikohet se sa kohë do të qëndrojë atje.

Është në pavionin Q, kati – 1, në një dhomë të izoluar nga kalimi i të afërmve të pacientëve të tjerë.

Javët e fundit, ish-kryeministri i është nënshtruar kampionimit të kafshëve shtëpiake dhe palcës, testet tipike për të arritur në diagnozën e leuçemisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore