Lajme

Si mund ta ushtrojnë republikanët fitoren e Dhomës së Përfaqësuesve


Republikanët arritën ta paraqitin fitoren e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve si një humbje në pamje të parë për shkak të performancës së keqe.

Edhe pse nuk fituan kontrollin me diferencën që prisnin, prapëseprapë ata fituan.

Në Dhomën e Përfaqësuesve, edhe shumica më e vogël mund të ushtrojë vullnetin e saj nëse mund të qëndrojë e bashkuar për të prodhuar 218 vota.

Një nga mëdyshjet kryesore lidhet me përfaqësuesin republikan Kevin McCarthy nga California.

Ai u emërua të martën për të udhëhequr shumicën e re republikane.

Por, a do të arrijë McCarthy unitetin e nevojshëm për të kryer detyra themelore si financimi i qeverisë.

Kjo, gjithmonë nëse anëtarët e palëkundur të së djathtës ekstreme do ta bëjnë jetën e kryetarit të ri ‘të mjerë’ dhe Dhomën ‘një rrëmujë të pakontrollueshme’.

Fitorja do t’i lejojë republikanët të pretendojnë pushtetin – duke përfshirë fuqinë e thirrjes – të vendosin agjendën, të drejtojnë komitetet dhe të përpiqen të hapin një varg hetimesh ndaj Presidentit Biden.

Agjenda e tyre është hetimore, jo legjislative.

“Ne duhet të jemi të pamëshirshëm në mbikëqyrjen tonë të kësaj administrate”, shkroi përfaqësuesi Steve Scalise nga Luisiana, republikani numër dy i Dhomës së Përfaqësuesve, në një letër drejtuar kolegëve. “Nga politizimi i Departamentit të Drejtësisë deri te rregulloret që shtypin vendet e punës që vijnë nga çdo agjenci, ne duhet të hedhim dritë mbi veprimet dhe dështimet e politikave të kësaj administrate”.

Për McCarthy-n, fitorja e partisë së tij erdhi në mënyrën më të keqe të mundshme.

Shumica më e ngushtë se sa pritej do të thotë më pak republikanë nga zonat e lëkundura që mund të mos provokojnë kaos, duke e bërë atë më të varur nga anëtarët e së djathtës ekstreme.

Të vetmet rezultate që interesojnë shumë në shumicën e Dhomës së Përfaqësuesve janë ato që i shkaktojnë dhimbje politike Biden dhe demokratëve të Kongresit, siç kërkohet nga zgjedhësit e tyre në MAGA.

Në një takim me dyer të mbyllura të republikanëve të hënën, ligjvënësit e krahut të djathtë, përfshirë përfaqësuesen Marjorie Taylor Greene të Georgia-s, morën një premtim se udhëheqësit e tyre do të hetonin kryetaren Nancy Pelosi dhe Departamentin e Drejtësisë për trajtimin e tyre të të pandehurve të burgosur në lidhje me sulmin në Capitol më 6 janar.

Por udhëheqja e re nuk mund të bëjë vetëm hetime. Ata ende duhet të gjejnë disa vota “pro” për të miratuar faturat e shpenzimeve dhe legjislacionin tjetër që duhet të kalojë për të mbajtur qeverinë në funksion, kur shumë nga anëtarët e tyre janë mësuar të votojnë “kundër” pothuajse për çdo gjë.

Republikanët kanë mbyllur qeverinë për shkak të mosmarrëveshjeve mbi shpenzimet dhe janë përballur me administratat demokrate për rritjen e kufirit të borxhit federal që nga ngritja dhe rënia e Newt Gingrich në Dhomën e Përfaqësuesve në vitet 1990.

Tashmë, republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve po e shtyjnë ekipin e ardhshëm të bien dakord për ndryshimet e rregullave që mund të pengojnë lidershipin në aftësinë e tyre për të sjellë faturat në dysheme, një qasje që mund të kërcënojë legjislacionin e nevojshëm, siç është rritja e kufirit të borxhit.

Udhëheqësit republikanë mund – dhe ndoshta do të detyroheshin – të kërkonin vota nga demokratët, por shumë lëshime ose shumë bashkëpunim në të gjithë rreshtin ka të ngjarë të ndezin një rebelim nga brenda.

Shumica e demokratëve në Senat vetëm sa do ta vështirësojë jetën e kryetarit të Dhomës. Demokratët janë të guximshëm nga fakti se ata ishin në gjendje të mbanin – dhe potencialisht të rrisnin – shumicën e Senatit përballë tendencave historike.

Kontrolli demokrat i Senatit do të thotë gjithashtu se komitetet në dhomë nuk do të zhvillojnë hetime paralele në administratë, siç kishin shpresuar republikanët.

Hendeku midis republikanëve dhe demokratëve sapo u zgjerua paksa edhe në Senat.

Rezultatet e zgjedhjeve janë ende duke u analizuar mikroskopikisht nga të dyja palët për të dalluar mesazhet nga votuesit, të cilat mund të informojnë se si liderët e partive do të vazhdojnë gjatë dy viteve të ardhshme me një garë presidenciale në horizont.

Por një gjë është tashmë e qartë: Me një shumicë pothuajse inekzistente në Dhomën e Përfaqësuesve, republikanët janë në një rrugë të vështirë dhe do të jetë një sfidë për të kryer edhe punën më elementare të Kongresit.

Marrë dhe përshtatur nga New York Times për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore