Lajme

Si i sekuestrojnë SHBA-të asetet e sanksionuara ruse


Qëkurse Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione kundër oligarkëve rusë vitin e kaluar në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, më të pasurit e Rusisë kanë bërë përpjekje të mëdha në mbarë globin për të fshehur pasurinë e tyre. Po kështu, edhe prokurorët amerikanë janë në ndjekje të shmangësve të mundshëm të sanksioneve.

Shtetet e Bashkuara kanë lëvizur për të sekuestruar më shumë se 1 miliard dollarë pasuri të paligjshme që nga fillimi i luftës.

Por si i sekuestron qeveria amerikane pronat personale në vendet e huaja?

“Ne kemi ndalur avionët në Zvicër dhe Lindjen e Mesme. Ne kemi arrestuar kontrabandistë në Itali, në Gjermani, në Letoni. Dhe ne kemi akuzuar pastruesit e parave në Mbretërinë e Bashkuar. Pra, në thelb, ajo që kemi treguar është se nuk ka vend për t’u fshehur”, tha për transmetuesin “CBS News” zëvendës prokurorja e përgjithshme e SHBA-ve, Lisa Monaco.

Zyra e Monaco-s drejton grupin e punës KleptoCapture, një njësi e nisur në mars të vitit 2022 për të zbatuar sanksionet ndaj oligarkëve rusë dhe për të gjetur asetet e tyre të fshehura në mbarë botën.

Zyrtarja amerikane tha se përpjekja është mbështetur në bashkëpunimin e gjerë me partnerët e huaj.

“Ne kemi nevojë për bashkëpunimin e aleatëve dhe partnerëve tanë ndërkombëtarë”, tha Monaco. “Ne kemi nevojë për bashkëpunimin e tyre në hetime – dhe ne po e marrim atë. Ajo që po shohim është ky komunitet ndërkombëtar me të vërtetë i paprecedentë dhe i galvanizuar që mblidhet së bashku për të izoluar regjimin e Putin-it, për të dënuar brutalitetin e tij të pabesueshëm kundër popullit ukrainas”.

Vitin e kaluar, Departamenti i Drejtësisë kapi një super jaht prej 300 milionë dollarësh në Fixhi, i cili ishte në pronësi të oligarkut Suleiman Kerimov.

Sipas Departamentit të Drejtësisë, anija ishte në gjendje të konfiskohej bazuar në shkakun e mundshëm të shkeljes së ligjit të SHBA-ve, duke përfshirë Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike Emergjente, pastrimin e parave dhe komplotin.

Departamenti i Drejtësisë kërkoi gjithashtu sekuestrimin e një jahti 90 milionë dollarësh në brigjet e Spanjës, i cili ishte në pronësi të oligarkut Viktor Vekselberg.

Në atë rast, shkeljet e supozuara ishin mashtrimet bankare të SHBA-ve, pastrimi i parave dhe statutet e sanksioneve.

Si Kerimov ashtu edhe Vekselberg ishin sanksionuar individualisht nga Departamenti Amerikan i Thesarit.

Senati vitin e kaluar inkorporoi një amendament në projekt-ligjin e shpenzimeve për të përdorur disa nga këto asete ruse të konfiskuara për të ndihmuar Ukrainën në luftën e saj me Rusinë.

Ndërsa është relativisht e lehtë të gjesh asete fikse si jahte luksoze, avionë dhe pasuri të paluajtshme, është shumë e vështirë të zbulosh se kush i zotëron ato, sipas Maira Martini-t, një analiste për Transparency International, një organizatë jofitimprurëse që gjurmon pastrimin e parave në mbarë botën.

“Profesionistët që punojnë në ata sektorë mund të ngurrojnë të denoncojnë një klient”, tha Martini.

Për më tepër, këta klientë të nivelit të lartë rrallë blejnë mallra luksoze në emrin e tyre.

Në vend të kësaj, kur blejnë një jaht, për shembull, ultra të pasurit shpesh përdorin një rrjet të ndërlikuar kompanish guaskë.

Kompania e listuar në dokumentin e blerjes zakonisht është në pronësi të një kompanie të veçantë në një vend tjetër.

Këto dy kompani, nga ana tjetër, mund të jenë në pronësi të një kompanie tjetër në një vend të tretë.

Këto korporata ndërmjetëse rrallë rendisin emrin e pronarit të vërtetë.

Trustet e komplikojnë edhe më shumë strukturën e pronësisë.

Këto marrëveshje janë private dhe zakonisht nuk ka asnjë kërkesë që marrëveshja të regjistrohet në një autoritet qeveritar, shpjegoi Martini.

“Është diçka që ne mund ta nënshkruajmë, ta vendosim në një sirtar në zyrën tonë dhe kaq”, shtoi Martini. “Dhe askush nuk e di se ekziston”.

Ndër mallrat ultraluksoze që Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka kërkuar të kapë që nga fillimi i luftës, janë një avion 60 milionë dollarësh Gulfstream dhe një avion Boeing prej 350 milionë dollarësh.

Dyshja u regjistruan në një rrjet prej pesë kompanish guaskë dhe në një trust anonim, të gjitha të lidhura me miliarderin rus Roman Abramovich, sipas dokumenteve të gjykatës.

Vetë Abramovich nuk është sanksionuar në Shtetet e Bashkuara. Por ligje të tjera të SHBA-ve i bëjnë të mundshme konfiskimet si këto, duke përfshirë Aktin e Reformës së Kontrollit të Eksportit.

Vitin e kaluar, në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, Byroja e Industrisë dhe Sigurisë e Departamentit të Tregtisë së SHBA-ve lëshoi sanksione kundër Rusisë që përfshijnë ndalime për eksportimin ose transferimin e disa teknologjive të prodhuara nga Amerika ose mallrave të prodhuara nga Amerika.

Sanksionet ndalojnë transportimin e këtyre mallrave në Rusi. Aeroplanët dhe pjesët e avionëve të prodhimit amerikan janë përfshirë në sanksione.

Sipas dokumenteve të gjykatës, në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, avioni i Abramovich-it fluturoi në Rusi në kundërshtim me këto ligje të kontrollit të eksportit.

Njësia KleptoCapture e Departamentit të Drejtësisë nuk kërkon vetëm “shokë” të Kremlin-it që fshehin pasuritë. Kërkon gjithashtu për ata që po i ndihmojnë këta oligarkë të shmangin sanksionet.

Monaco thotë se puna e njësisë së saj shërben si një paralajmërim.

“Për bankat, për industrinë e aviacionit, për kompanitë e sigurimeve, për të gjithë ata që duhet ta heqin atë aktiv – është një shenjë dhe një paralajmërim për ta: Kini kujdes me kë keni të bëni sepse ne po vëzhgojmë”, tha Monaco. “Dhe do të ketë pasoja nëse ndihmoni dhe përkrahni shmangien e këtyre sanksioneve”.

Marrë dhe përshtatur nga CBS News për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore