Lajme

Si e ndërtoi Kina BYD, me dy vjet rritje të shitjeve me miliona makina


Kompania kineze BYD ishte një prodhues baterish që provoi ndërtimin e makinave kur shfaqi modelin më të ri në vitin 2007.

Drejtuesit amerikanë në panairin e automobilave në Guangzhou vunë re bojën e pabarabartë të purpurt të makinës dhe përshtatjen e dobët të dyerve të saj.

“Ishin tallja e industrisë”, sipas Michael Dunne, analist i industrisë së automobilave në Kinë.

Por askush nuk po qesh me BYD tani.

Kompania kaloi Tesla-n në shitjet mbarëbotërore të makinave plotësisht elektrike në fund të vitit të kaluar.

BYD po ndërton linja montimi në Brazil, Hungari, Tajlandë dhe Uzbekistan dhe po përgatitet ta bëjë këtë në Indonezi dhe Meksikë.

Po zgjeron me shpejtësi eksportet në Evropë. Dhe është në prag të kalimit të Volkswagen Group, i cili përfshin Audi, si lider i tregut në Kinë.

Shitjet e BYD, mbi 80 për qind e tyre në Kinë, janë rritur me rreth një milion makina në secilin prej dy viteve të fundit.

Prodhuesi i fundit i automjeteve që e arriti këtë për një vit në tregun amerikan ishte General Motors – dhe kjo ishte në vitin 1946, pasi kishte pezulluar shitjet e makinave të pasagjerëve gjatë katër viteve të mëparshme për shkak të Luftës së Dytë Botërore.

“Rritja e BYD është ndryshe nga çdo gjë që industria ka parë në shumë dekada”, sipas Matt Anderson, kurator i transportit në Muzeun Henry Ford në Dearborn, Mich.

Me qendër në Shenzhen, qendra e industrisë elektronike të Kinës, BYD ka treguar se si prodhuesit kinezë të makinave mund të shfrytëzojnë dominimin e vendit të produkteve elektrike.

Asnjë kompani nuk ka përfituar aq shumë nga përqafimi i Kinës i makinave elektrike me bateri dhe makinave elektrike me benzinë. Këto automjete së bashku përbëjnë 40 për qind të tregut të makinave të Kinës, më i madhi në botë, dhe pritet të jenë më shumë se gjysma e vitit të ardhshëm.

Ngjashëm si shumica e prodhuesve kinezë të automjeteve, BYD nuk i shet makinat e saj në Amerikë sepse tarifat e kohës së Trump mbeten në fuqi, por BYD shet autobusë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

BYD po udhëheq shtytjen e eksportit të Kinës në makinat elektrike dhe po ndërton me shpejtësi anijet më të mëdha të transportit të makinave në botë për t’i transportuar ato.

E para nga anijet, BYD Explorer Nr. 1, është në udhëtimin e parë nga Shenzhen me 5 mijë makina elektrike në bord dhe pritet të mbërrijë në Holandë deri më 21 shkurt.

Me Kinën dhe suksesin e BYD ka ardhur më shumë shqyrtim.

Fitimet e shpejta nga BYD dhe prodhuesit e tjerë kinezë të automjeteve në Evropë kanë nxitur një hetim të Bashkimit Evropian për subvencionet e qeverisë kineze dhe mund të rezultojnë në tarifa.

Raportet vjetore të BYD tregojnë një ndihmë totale prej 2.6 miliardë dollarësh nga qeveria nga viti 2008 deri në vitin 2022. Dhe kjo nuk përfshin ndihmë të tjera, si të sigurohet që kompanitë e taksive në qytetin e lindjes së BYD të blejnë vetëm makina elektrike BYD.

Në një deklaratë, kompania tha se BYD Explorer Nr. 1, “shënon një moment historik të rëndësishëm për BYD pasi zgjerohet në tregjet ndërkombëtare dhe kontribuon në zhvillimin e industrisë globale të automjeteve me energji të re”.

Kina ka ndërtuar fabrika të mjaftueshme për të prodhuar më shumë se dy herë më shumë makina sesa mund të blejë tregu i saj.

Kjo ka çuar në një luftë çmimesh në Kinë, veçanërisht midis BYD dhe Tesla, me zbritje që ka shkaktuar humbje të mëdha.

Një krizë e pasurive të paluajtshme dhe një bursë në rënie tani po i bëjnë konsumatorët kinezë më të kujdesshëm për blerjen e një makine fare.

Por kostot e ulëta të prodhimit të BYD-së e kanë lënë atë në një pozicion më të mirë se shumica e rivalëve për t’i mbijetuar çdo ngadalësimi të gjatë të shitjeve dhe lëkundjes së industrisë.

Kryetari i BYD, Wang Chuanfu, themeloi kompaninë në vitin 1995 për të prodhuar bateri për Motorola dhe kompani të tjera të elektronikës së konsumit.

Në vitin 2003, BYD bleu një fabrikë në Xi’an që po ndërtonte makina me benzinë.

Por kompania pati probleme në fillim.

Në një vizitë në fabrikë në vitin 2006, një zonë e madhe riparimi në fund të linjës së montimit ishte e bllokuar me makina të reja të ndërtuara që tashmë kishin nevojë për më shumë punë.

Shitjet e BYD-së u rritën ndërsa tregu kinez u rrit.

Warren E. Buffett bleu gati 10 për qind të aksioneve për 230 milionë dollarë në vitin 2008, duke i dhënë BYD-së jo vetëm një infuzion parash, por edhe një paketë globale.

Në të njëjtin vit, Wang premtoi të fillonte eksportimin e makinave elektrike me bateri në Shtetet e Bashkuara të Amerikës brenda dy viteve.

Por makinat elektrike në atë kohë kushtonin shumë për t’u ndërtuar dhe kishin rreze të kufizuar, dhe Wang iu desh të anashkalonte planet e tij për të hyrë në tregun amerikan.

​Deri në vitin 2012, prodhimi i makinave në Kinë ishte kapur me kërkesën.

Blerësit u bënë më të zgjedhur.

Shitjet e makinave BYD dhe çmimi i aksioneve ranë pasi kompanitë shumëkombëshe ofruan modele më elegant.

Drejtuesit dhe analistët e industrisë vunë në dyshim nëse BYD kishte një të ardhme.

Por Wang vazhdoi të bënte dy baste të rrezikshme që dhanë rezultat.

Në vitin 2016, ai punësoi Wolfgang Egger, një projektues i shquar i Audi, i cili nga ana e tij punësoi qindra inxhinierë të tjerë makinash me shije të guximshme. Ata ridizajnuan plotësisht modelet BYD.

Wang kuptoi gjithashtu se si të zëvendësonte kimikatet standarde të industrisë në bateritë e ringarkueshme të litiumit me hekur dhe fosfat më të lirë.

Por bateritë e hershme të bëra nga komponimet kimike të lira u mbaruan shpejt dhe duhej të rimbusheshin edhe pas udhëtimeve të shkurtra.

Në vitin 2020, BYD prezantoi bateritë e saj Blade, të cilat mbyllën pjesën më të madhe të të ashtuquajturës hendek me bateri nikel-kobalt me një fraksion të kostos së tyre.

Ashtu si Tesla, BYD përdor vetëm disa sisteme elektronike në çdo makinë. BYD gjithashtu ka përfituar nga kostot më të ulëta të punës në Kinë, megjithëse ato janë rritur ndërsa fabrikat konkurrojnë për të punësuar punëtorë të kualifikuar.

BYD tani ka qytetin e vet të rrethuar me mure në Shenzhen, një qytet juglindor pranë Hong Kongut. Një hekurudhë me një hekurudhë të stilit të aeroportit transporton punëtorë nga apartamentet e kompanisë 18-katëshe në kullat e zyrave dhe laboratorët e kërkimit të BYD.

Liu Qiangqiang, një inxhinier në qendrën Shenzhen, tha se stafi i ekipit të tij të zhvillimit të makinave ishte pothuajse trefishuar që kur ai iu bashkua kompanisë nga General Motors 15 muaj më parë.

BYD hyri në veprim kur kompanitë e elektronikës së konsumit Huawei dhe Xiaomi prezantuan makina me aftësi të konsiderueshme të drejtimit autonome.

Në janar BYD kishte 4 mijë inxhinierë që punonin në drejtimin e asistuar, një formë e kufizuar e teknologjisë autonome që punon kryesisht në autostrada dhe rrugë të mëdha dhe do të investonte 14 miliardë dollarë në teknologji.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore