Familja

Si e kaloi princesha Diana ditëlindjen e saj të fundit?


Vetëm dy muaj përpara se një aksident tragjik me makinë t’ia merrte jetën princeshës Diana, ajo kaloi ditëlindjen e saj të fundit në stilin e saj – por jo pa marrë pak kohë për të takuar fansat e saj.

E ndjera mbretërore festoi ditëlindjen e saj të 36-të më 1 korrik të vitit 1997, me stil, duke marrë pjesë në një mbrëmje gala të mbajtur për nder të njëqindvjetorit të Galerisë Tate në Londër.

Princesha Diana mahniti të pranishmit me një fustan të zi me rruaza, të cilin e mori si dhuratë për ditëlindje nga miku i saj, stilisti Jacques Azagury, duke e zbukuruar me një gjerdan të ndezur me gurë jeshilë dhe një palë vathë.

Diana e bëri të qartë edhe pse quhej “Princesha e Popullit”, duke marrë kohë për të përshëndetur dashamirësit që ishin mbledhur jashtë.

Fansat i dhuruan asaj plot dhurata, duke përfshirë kartolina, lule dhe një tullumbace të vogël rozë me një arush vizatimor.

“Diana kishte kimi me njerëzit”, i tha më parë People vëllai i saj më i vogël.

“Ajo mund të bënte me çdo person, qofshin ata më madhështi apo të tjerë, të ndiheshin plotësisht të qetë në shoqërinë e saj”, shtoi ai.

Vera e fundit e Princeshës Diana u shënua nga një udhëtim në SHBA, ku ajo mbajti një fjalim në një gala të organizuar nga Kryqi i Kuq për viktimat e minave tokësore dhe u takua me Hillary Clinton, dhe një vizitë në Bosnje për të punuar me fushatën e minave tokësore.

Ajo gjithashtu ka pushuar në St. Tropez me të dashurin e saj Dodi Al Fayed dhe dy djemtë e saj, Princin William dhe Princ Harry.

Pasi kaluan nëntë ditë me Al Fayed duke pushuar në rivierën franceze dhe italiane, çifti mbërriti në Paris më 30 gusht.

Vetëm pak orë më vonë, të dy Diana dhe Dodi u vranë në një aksident automobilistik në tunelin rrugor Pont de l’Alma gjatë udhëtimit nga hotel Ritz Paris në një apartament tjetër në qytet.

Trashëgimia e Dianës ka jetuar tek djemtë e saj, nga puna e tyre bamirëse deri tek përpjekjet e tyre për të mbajtur gjallë kujtimin e saj.

“Unë sigurisht shpresoj dhe besoj se gjithçka që çfarë bëj e bën atë krenare”, tha Princi Harry në prill 2022.

“Në 12 vitet e shkurtra që pata fatin t’i kaloja me të, pashë dhe ndjeva energjinë dhe ngritjen e saj. Unë e nderoj nënën time në çdo gjë që bëj. Jam djalë mamaje”, shtoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore