Lajme

Si arriti Kina të dominojë botën në industrinë e energjisë diellore?


Kina ka shpalosur fuqinë e plotë të industrisë së saj të energjisë diellore vitin e kaluar.

Instaloi më shumë panele diellore sesa Shtetet e Bashkuara të Amerikës në historinë e vet.

Po ashtu uli çmimin me shumicë të paneleve që shet me gati gjysmën e çmimit.

Eksportet e paneleve diellore të montuara plotësisht u rritën me 38 për qind, ndërsa eksportet e komponentëve kryesorë pothuajse u dyfishuan.

Tanimë, pritet një shfaqje edhe më e madhe e dominimit të energjisë diellore të Kinës.

Teksa SHBA-të dhe Evropa po përpiqen të ringjallin prodhimin e energjisë së rinovueshme dhe të ndihmojnë kompanitë të shmangin falimentimin, Kina është shumë përpara.

Në seancën vjetore të legjislaturës së Kinës këtë javë, Kryeministri Li Qiang, zyrtari i dytë më i lartë i vendit pas Xi Jinping, njoftoi se vendi do të përshpejtojë ndërtimin e fermave të paneleve diellore, si dhe projektet e erës dhe hidroelektrike.

Me ngecjen e ekonomisë së Kinës, rritja e shpenzimeve për energjinë e rinovueshme, kryesisht diellore, është një gur themeli i një basti të madh për teknologjitë në zhvillim.

Udhëheqësit e Kinës thonë se një “treshe e re” industrish – panele diellore, makina elektrike dhe bateri litium – ka zëvendësuar një “treshe të vjetër” veshjesh, mobiljesh dhe pajisjesh.

Qëllimi është të ndihmojë në kompensimin e një rënieje të madhe në sektorin e ndërtimit të banesave në Kinë.

Kina shpreson të shfrytëzojë industritë në zhvillim si energjia diellore, të cilat Xi i pëlqen t’i përshkruajë si “forca të reja prodhuese”, për të ri-energjizuar një ekonomi që është ngadalësuar për më shumë se një dekadë.

Theksi mbi energjinë diellore është kësti i fundit në një program dy dekadash për ta bërë Kinën më pak të varur nga importet e energjisë.

Eksportet diellore të Kinës tashmë kanë marrë përgjigje urgjente.

Në SHBA, administrata e presidentit Joe Biden ka prezantuar subvencione që mbulojnë pjesën më të madhe të kostos së prodhimit të paneleve diellore dhe një pjesë të kostos shumë më të lartë të instalimit të tyre.

Alarmi në Evropë është veçanërisht i madh.

Zyrtarët janë të hidhëruar që një duzinë vite më parë, Kina subvencionoi fabrikat e saj për të prodhuar panele diellore, ndërsa qeveritë evropiane ofruan subvencione për të blerë panele të prodhuara kudo.

Kjo çoi në një shpërthim të blerjeve të konsumatorëve nga Kina që dëmtuan industrinë diellore të Evropës.

Një valë falimentimesh përfshiu industrinë evropiane, duke e lënë kontinentin kryesisht të varur nga produktet kineze.

Mbetjet e industrisë diellore të Evropës tani po shuhen.

Norwegian Crystals, një prodhues i rëndësishëm evropian i lëndëve të para për panele diellore, shpalli falimentimin verën e kaluar.

Meyer Burger, një kompani zvicerane, njoftoi më 23 shkurt se do të ndalojë prodhimin në gjysmën e parë të marsit në fabrikën e saj në Freiburg, Gjermani dhe do të përpiqet të mbledhë para për të përfunduar fabrikat në Kolorado dhe Arizona.

Projektet e kompanisë në SHBA mund të shfrytëzojnë subvencionet e prodhimit të energjisë së rinovueshme të ofruara nga Akti i Presidentit Biden për Reduktimin e Inflacionit.

Avantazhi i kostos së Kinës është i jashtëzakonshëm.

Një njësi kërkimore e Komisionit Evropian llogariti në një raport në janar se kompanitë kineze mund të prodhonin panele diellore për 16 deri në 18.9 cent për vat të kapacitetit gjenerues.

Në të kundërt, kompanive evropiane u kushton 24.3 deri në 30 cent për vat dhe kompanive amerikane rreth 28 cent.

Diferenca reflekton pjesërisht paga më të ulëta në Kinë.

Qytetet kineze kanë siguruar gjithashtu tokë për fabrikat e paneleve diellore me një fraksion të çmimeve të tregut.

Bankat shtetërore kanë dhënë shumë hua me norma të ulëta interesi edhe pse kompanitë solare kanë humbur para dhe disa falimentuan. Dhe kompanitë kineze kanë kuptuar se si të ndërtojnë dhe pajisin fabrikat me kosto të ulët.

Çmimet e ulëta të energjisë elektrike në Kinë bëjnë një ndryshim të madh.

Prodhimi i lëndës së parë kryesore për panelet diellore, polisilikonit, kërkon sasi të mëdha energjie. Panelet diellore zakonisht duhet të prodhojnë energji elektrike për të paktën shtatë muaj për të rikuperuar energjinë elektrike që ishte e nevojshme për prodhimin e tyre.

Qymyri siguron dy të tretat e energjisë elektrike të Kinës me kosto të ulët. Por kompanitë kineze po ulin kostot më tej duke instaluar ferma diellore në shkretëtirat e Kinës perëndimore, ku toka publike është në thelb pa pagesë.

Më pas, kompanitë përdorin energjinë elektrike nga ato ferma për të bërë më shumë polisilicon.

Kurse Evropa ka energji elektrike të kushtueshme, veçanërisht pasi ndaloi blerjen e gazit natyror nga Rusia gjatë luftës në Ukrainë.

Toka e përdorur në Evropë për fermat diellore është e shtrenjtë. Në SHBA-të Jugperëndimore, shqetësimet mjedisore kanë ngadalësuar instalimin e fermave diellore, ndërsa çështjet e zonave kanë bllokuar lejet për transmetimin e energjisë së rinovueshme.

Konsumi i qymyrit në Kinë e ka bërë atë kontribuesin më të madh vjetor në botë në emetimet e gazeve serrë. Por roli pionier i vendit për t’i bërë panelet diellore më pak të kushtueshme ka ngadalësuar rritjen e emetimeve.

Instalimet vjetore të paneleve diellore janë pothuajse katërfishuar në mbarë botën që nga viti 2018.

Disa nga fermat e reja diellore që prodhojnë energji elektrike për prodhimin e polisilikonit janë në dy provinca në Kinën jugperëndimore, Qinghai dhe Yunnan.

Por pjesa më e madhe e polisilikonit prodhohet në rajonin Xinjiang të Kinës veriperëndimore. SHBA-të ndalojnë importet e bëra me materiale ose komponentë të prodhuar nga puna e detyruar në Xinjiang, ku Kina ka shtypur pakicat kryesisht myslimane si ujgurët.

Çka ka bërë që SHBA-të të bllokojnë disa dërgesa të paneleve diellore nga Kina, ndërkohë që Bashkimi Evropian ka konsideruar një veprim të ngjashëm.

Kompanitë kineze bëjnë gjithnjë e më shumë fazat fillestare me vlerë të lartë të prodhimit të paneleve diellore në Kinë dhe më pas i dërgojnë komponentët në fabrikat jashtë shtetit për montimin përfundimtar.

Kjo lejon që dërgesat të shmangin barrierat tregtare, si tarifat e vendosura në shumë importe kineze nga Presidenti Trump.

Disa nga prodhuesit më të mëdhenj të paneleve diellore në Kinë po ndërtojnë impiante montimi përfundimtar në SHBA për të shfrytëzuar subvencionet e ofruara si pjesë e Aktit të Reduktimit të Inflacionit.

Ligji përfshin subvencione të gjera për të ringjallur industrinë amerikane të paneleve diellore, e cila pothuajse u rrëzua plotësisht një dekadë më parë përballë importeve me kosto të ulët nga Kina. Por ndërtimi i një industrie që mund të qëndrojë më vete do të jetë e vështirë.

Kina prodhon praktikisht të gjitha pajisjet e botës për prodhimin e paneleve diellore dhe pothuajse të gjithë furnizimin e çdo komponenti të paneleve diellore.

Por brenda disa viteve, kompanitë kineze kishin kuptuar se si ta bënin vetë.

Sot, kushdo që përpiqet të prodhojë panele diellore jashtë Kinës përballet me vonesa të mundshme në instalimin ose rregullimin e pajisjeve.

Marrë nga “New York Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore