Lajme

Shtetet e Bashkuara: Një orka do të kthehet në oqean pas më shumë se 50 vitesh robëri


Që nga vitet 1970, ajo ka qenë ylli i detit në Miami në Florida.

Lolita, një balenë vrasëse 56-vjeçare, ka argëtuar breza të tërë vizitorësh me kërcimet e saj të bujshme që spërkatën vargje fëmijësh.

Pas më shumë se 50 vjetësh në robëri, gjitari detar do të kthehet në ujërat e tij vendas në Oqeanin Paqësor, jashtë shtetit të Washington-it, njoftoi pronari i akuariumit të enjten e 30 marsit.

Plani i lëshimit për orkën – i njohur gjithashtu si Tokitae – do të zgjasë dy vitet e ardhshme, ka informuar objekti.

Lëvizja është rezultat i një “marrëveshjeje detyruese” midis The Dolphin Company, e cila drejton Seaquarium, Miami-Dade County dhe aktivistëve të të drejtave të kafshëve.

Këta të fundit prej disa vitesh ankohen për kushtet e jetesës së Lolitës, e cila pothuajse të gjithë ekzistencën e saj e ka jetuar në një akuarium 26 me 11 metra.

Një hapësirë “rrezikshmërisht e vogël për një kafshë 6 metra të gjatë”, nënvizojnë aktivistët e intervistuar nga BBC.

“Ne kemi të njëjtin qëllim dhe tani bota do të shohë, gjëra të mahnitshme janë të mundshme kur dëgjojmë dhe punojmë së bashku”, tha Eduardo Albor, Drejtor Menaxhues i Kompanisë Dolphin dhe pronar i ri i parkut tematik.

Vajza e tij ishte një nga këto mbrojtëse të kauzës së kafshëve dhe e kishte bërë të premtonte se do të përmirësonte kushtet e jetesës së Lolitës.

Një angazhim i mbajtur nga Eduardo Albor.

Një vit pas blerjes së Seaquarium, manjati i parkut zbavitës të Amerikës Latine njoftoi tërheqjen e orkës.

Objekti ka bashkëpunuar me organizatën jofitimprurëse Friends of Lolita për të zhvendosur balenën vrasëse në ujërat jashtë bregut veriperëndimor të vendit.

Shpenzimet e udhëtimit do të paguhen nga Jim Irsay, pronar i ekipit të futbollit NFL, Indianapolis Colts.

“Jam i kënaqur që jam pjesë e rrugëtimit të Lolitës”, u gëzua ai. “Është një krijesë e ashpër. Është e pabesueshme”.

Megjithatë, shumë ekspertë paralajmërojnë se lirimi i Lolitës do të jetë i ndërlikuar.

E kapur në gusht 1970 dhe më pas e shitur në Miami Seaquarium, orka performoi në ditët e para me një orkë tjetër të quajtur Hugo, sipas faqes së internetit të parkut.

Që nga vdekja e shokut të saj në vitin 1980, Lolita nuk ka fërkuar shpatullat me një kafshë tjetër për më shumë se 40 vjet.

Për më tepër, për shkak të jetës së saj të kaluar pothuajse tërësisht në robëri, orka nuk është në gjendje të ushqehet vetë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore