Lajme

Shtëpia e Bardhë: Ne presim që Izraeli të mbrojë civilët në operacionet e tij ushtarake


Jëshilltari për sigurinë kombëtare të SHBA-ve, Jake Sullivan thotë se Washingtoni pret që “Izraeli të vazhdojë të mos godasë” zonat që ai ka thënë se do të jenë të sigurta nga sulmet.

“Ka zona të tjera në jug të Gazës që Hamasi vazhdon t’i pushtojë me infrastrukturë ushtarake, ku sulmet e synuara dhe të sakta janë pjesë e operacioneve ushtarake të vazhdueshme të Izraelit”, u tha ai gazetarëve.

Sullivan tha se është ende shumë herët për të vlerësuar nëse Izraeli po kujdeset më shumë për të minimizuar viktimat civile që kur rifilloi operacionet e tij ushtarake të premten. Qindra palestinezë janë vrarë në ofensivën e ripërtërirë.

Ai theksoi se se Hamasi po refuzon të lirojë “gratë civile që duhet të ishin pjesë e marrëveshjes [të robëruara]”.

“Dhe është ai refuzim nga Hamasi që ka shkaktuar fundin e marrëveshjes së pengjeve dhe rrjedhimisht fundin e pauzës në armiqësi”, u tha ai gazetarëve.

Sullivan tha gjithashtu se SHBA vazhdon të komunikojë me Katarin, Izraelin dhe Egjiptin për të “gjetur një rrugë përpara” për lirimin e robërve të mbetur në Gaza, si dhe për temat e ndihmës humanitare dhe fushatës së rinovuar ushtarake të Izraelit.

Ndër të tjera theksoi se sulmet ndaj anijeve tregtare në Detin e Kuq gjatë fundjavës u kryen nga Houthi, por “ne kemi çdo arsye të besojmë se këto sulme … u mundësuan plotësisht nga Irani”.

“Ne nuk besojmë se të tre anijet kanë lidhje me Izraelin”, tha këshilltari i sigurisë kombëtare të SHBA, duke shtuar se luftanija USS Carney iu përgjigj sinjaleve të fatkeqësisë nga anijet dhe rrëzoi tre drone në proces.

Ai shtoi se këto sulme përfaqësojnë një kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

Do merret përgjigjja e duhur, kërcënojnë SHBA-të pas sulmit të mbështetur nga Irani ndaj anijeve tregtare

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore